Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 10 lipca 2008 r., sygn. II SA/Go 187/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Trzecki Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Staniszewska Asesor WSA Michał Ruszyński (spr.) Protokolant Kamila Karwatowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 lipca 2008 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją administracyjną [...] -Prezydent Miasta G. odmówił B.S. ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu na działce [...].
W uzasadnieniu tej decyzji organ orzekający wskazał, że przeprowadzona analiza i ocena stanu faktycznego i prawnego, warunków i zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy wykazała, że teren dla którego wystąpiono z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy nie może być przeznaczony pod wskazaną inwestycję. Organ wyjaśnił, że w obszarze analizowanym znajduje się zabudowa o zróżnicowanej funkcji, tj. zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna oraz mieszkalno-handlowo-usługowa, zabudowa garażowa, zabudowa usługowa i biurowa oraz zabudowa rzemieślniczo-warsztatowa, produkcyjno-usługowo-handlowa. Organ l instancji podał, iż mimo, że w obszarze analizowanym znajduje się zabudowa o funkcji podobnej do funkcji określonej we wniosku o ustalenie warunków zabudowy, to jednak nie jest możliwe dla niej określenie nowej zabudowy w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, w tym formy architektonicznej obiektów budowlanych. W ocenie organu usytuowanie bloku mieszkalnego wielorodzinnego pomiędzy zabudową mieszkalną wielorodzinną i jednorodzinną z funkcją towarzyszącą rzemieślniczo-warsztatowa, produkcyjno-usługowo-handlowa nie będzie stanowić kontynuacji zabudowy w sąsiedztwie w zakresie formy architektonicznej obiektów budowlanych. Charakterystyczną formą zabudowy w ciągu ul. [...], gdzie znajduje się działka objęta wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy jest zabudowa mieszkalna jednorodzinna [...] dwukondygnacyjna z dachami stromymi i poddaszami użytkowymi, powiązane z parterowymi budynkami warsztatu (istniejące i planowane) lokalizowane od strony ul. [...].