Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 20 czerwca 2008 r., sygn. IV SA/Wa 2302/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Małaszewska-Litwiniec (spr.), Asesor WSA Danuta Szydłowska, Protokolant Artur Dral, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi A. W. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia (...) lipca 2007 r. nr (...) w przedmiocie uzgodnienia warunków zabudowy - skargę oddala -

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia (...) lipca 2007 r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego utrzymał w mocy postanowienie (...) Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Nr (...) z dnia (...) kwietnia 2006 r., uzgadniające projekt decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na podpiwniczeniu dziedzińca i podwórza dachem szklanym oraz zmianie sposobu użytkowania części piwnic budynków wchodzących w skład M. m. W., zlokalizowanego przy Rynku Starego Miasta (...) i (...) oraz ul. (...) (...) i (...), na działce nr ew. (...) z obrębu (...).

W uzasadnieniu postanowienia Minister wskazał, że zgodnie z art. 60 ust. 1 w zw. z art. 53 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, projekt decyzji o ustaleniu warunków zabudowy uzgadnia się z wojewódzkim konserwatorem zabytków - w odniesieniu do obszarów i obiektów objętych ochroną konserwatorską.

W ocenie Ministra kompetencje (...) Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków do wypowiadania się w tej sprawie wynikają z faktu, iż Stare Miasto w obrębie murów wpisane jest do rejestru zabytków pod numerem (...) decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia (...) lipca 1965 r. Ponadto, kamienice tworzące północną pierzeję Rynku Starego Miasta, tzw. (...), zaadaptowane na siedzibę M. m. W., wpisane są do rejestru zabytków decyzjami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia (...) lipca 1965 r., pod kolejnymi numerami: (...). Jednocześnie, przedmiotowy teren znajduje się w zabytkowym obszarze "W. -historyczny zespół miasta z t. i W.", uznanym za Pomnik Historii zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia (...) września 1994 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00