Wyrok WSA w Warszawie z dnia 21 maja 2008 r., sygn. IV SA/Wa 101/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Anna Szymańska, Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski, Asesor WSA Agnieszka Wójcik (spr.), Protokolant Artur Dral, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 maja 2008 r. sprawy ze skargi E. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia (...) listopada 2007 r. nr (...) w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy - skargę oddala -
Uzasadnienie
Prezydent W. decyzją nr [...] z dnia [...] kwietnia 2007r. ustalił warunki i szczegółowe zasady zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji budynku biurowo-usługowego z jednokondygnacyjnym garażem podziemnym z elementami zagospodarowania terenu na działce nr ew. [...] i [...] w obrębie [...] przy ul. [...] na terenie [...]. W decyzji ustalono między innymi, iż wskaźnik wielkości zabudowy w stosunku do powierzchni działki winien być nie większy niż 0,35, szerokość elewacji frontowej wynosić może max 36 m, wysokość zabudowy do III kondygnacji naziemnych do 12 metrów w kalenicy od poziomu terenu istniejącego.
Od powyższej decyzji zostało złożone odwołanie przez T. T., I. T., M. L., K. N., E. W., A. K., T. K., J. M., J. M., M. M., R. M. Skarżący kwestionują zasadność wydanej decyzji w zakresie odnoszącym się do ustalonych w decyzji warunków wysokościowych planowanej inwestycji.
W wyniku rozpoznania odwołania, decyzją z dnia [...] listopada 2007r. Nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a.:
1) uchyliło pkt 6 zaskarżonej decyzji i w tym zakresie orzekło, iż niniejsza decyzja wygasa jeżeli:
- inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę;
- dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji. Wygaśnięcie decyzji stwierdza w drodze decyzji, organ, który ją wydał.
2) w pozostałej części utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy wskazał, iż stosownie do brzmienia art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) ustalenie warunków zabudowy w drodze decyzji następuje w przypadku braku planu miejscowego, w oparciu o przepisy powołanej ustawy oraz wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych. Decyzja ta konkretyzuje możliwość zabudowy terenu dla inwestycji wskazanej przez inwestora w zakresie jej zgodności z przepisami ustawy o planowaniu przestrzennym oraz ustaw szczególnych, a także przepisami wydanymi na podstawie tych ustaw - aktami wykonawczymi i z tych względów niejako zastępuje ustalenia planu zagospodarowania przestrzennego. Z kolei, wygaszenie decyzji o warunkach zabudowy na podstawie art. 162 k.p.a. może nastąpić, jeżeli inny wnioskodawca uzyskał pozwolenie na budowę lub też dla tego terenu uchwalono plan miejscowy, którego ustalenia są inne niż w wydanej decyzji (z wyjątkiem sytuacji, gdy została wydana ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę), co wynika bezpośrednio z art. 65 powołanej ustawy. W świetle powołanych powyżej przepisów, wobec braku materialnej podstawy prawnej nie można w decyzji o warunkach zabudowy wydawanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ustalić terminu jej ważności poprzez wskazanie daty jej obowiązywania, zaś jej wygaszenie na podstawie art. 162 k.p.a. może nastąpić wyłącznie w przypadku zaistnienia przesłanek określonych w art. 65 powołanej ustawy. Tymczasem w powyższej sprawie, organ I instancji co prawda, w pkt 6 zaskarżonej decyzji, wskazał okoliczności wygaszenia decyzji wynikające z powołanych powyżej przepisów, jednakże równocześnie określił termin jej ważności do dnia 31 grudnia 2010r. Z powyższych względów, po dokonaniu oceny całości sprawy skład orzekający postanowił korzystając z uprawnień organu odwoławczego, na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 k.p.a. uchylić zaskarżoną decyzję w pkt 6 w zakresie, w jakim określa termin jej ważności do dnia 31 grudnia 2010r.