Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 10 grudnia 2007 r., sygn. IV SA/Wa 2056/07

 

Dnia 10 grudnia 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Łukasz Krzycki, Sędziowie Sędzia WSA Jakub Linkowski, asesor WSA Aneta Opyrchał (spr.), Protokolant Hanna Parypa, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 grudnia 2007 roku sprawy ze skargi J. D. i Z. D. na postanowienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia (...) sierpnia 2007 r. nr (...) w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy uchyla zaskarżone postanowienie

Uzasadnienie

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - po rozpoznaniu zażalenia J. i Z. D. - zaskarżonym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z (...) sierpnia 2007r. utrzymał w mocy postanowienie L. Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Z. z (...) lipca 2006r. o odmowie uzgodnienia projektu decyzji ustalającej warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie garażu na działce nr (...) przy ul. (...) w S..

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ odwoławczy podał, iż teren inwestycji znajduje się w strefie ochrony krajobrazowej zabytkowego zespołu urbanistycznego miasta S., wpisanego do rejestru zabytków na podstawie decyzji nr (...) Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Z. z dnia (...) stycznia 1975r. Zatem planowana przez J. i Z. D. inwestycja w postaci garażu miałaby być zlokalizowana w strefie zespołu urbanistycznego miasta S. wpisanego do rejestru zabytków. Zdaniem organu inwestycja ta jest niedopuszczalna z konserwatorskiego punktu widzenia mającego na względzie art. 4 ust. 2 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, nakładający na organy administracji publicznej podejmowanie działań mających na celu zapobieganie zagrożeniom mogącym spowodować uszczerbek dla wartości zabytków, nawet niezależnie od zastosowanego materiału do pokrycia dachu. Realizacja planowanego przedsięwzięcia przyczyniałaby się do degradacji układu przestrzennego i krajobrazowego tej części miasta. Dotychczasowa przypadkowa lokalizacja, kształt bryły i gabaryty budynków garażowych wprowadzają już chaos przestrzenny, uniemożliwiając uporządkowanie i utrudniając prawidłowe, przemyślane zagospodarowanie i rewitalizację terenu. Powielanie takiej zabudowy powodowałoby pogłębianie niekorzystnych procesów na terenie chronionego układu urbanistyczno -krajobrazowego. Tego typu zabudowa pod względem krajobrazowym, urbanistycznym, kompozycyjnym i estetycznym wpływałaby na degradację przedmiotowego terenu. W takim przypadku niedopuszczalne jest naruszanie proporcji pomiędzy terenami zabudowanymi, zielenią i otwartą przestrzenią.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00