Wyrok WSA w Łodzi z dnia 21 października 2008 r., sygn. II SA/Łd 637/08
Dnia 21 października 2008 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Stępień, Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Rosińska (spr.), Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska, Protokolant Referendarz sądowy Magdalena Sieniuć, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2008 roku przy udziale - sprawy ze skargi A. L. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Wójta Gminy N. z dnia [...], znak: [...]. LS
Uzasadnienie
W dniu 4 marca 2008 r. A.L. złożyła w siedzibie Urzędu Gminy N. wniosek o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego wraz z garażem oraz przyłączy: wodociągowego, energii elektrycznej i gazu, przewidzianej do realizacji na działkach nr 83/35 i 83/36, położonych we wsi N., gmina N. Wniosek nie został opatrzony podpisem wnioskodawczyni.
Postanowieniem z dnia [...] r. znak [...], sprostowanym następnie postanowieniem z dnia [...] r. w zakresie oczywistej omyłki pisarskiej w sentencji postanowienia, Wójt Gminy N. na podstawie art. 123 i 101 § 1 i 3 K.p.a., art. 62 ust. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. nr 80, poz. 717 ze zm.) zawiesił z urzędu postępowanie do czasu rozpoznania przez Naczelny Sąd Administracyjny skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 grudnia 2007 r. stwierdzającego nieważność uchwały Rady Gminy N. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego bądź do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
W jego uzasadnieniu organ wskazał, iż powołany w sentencji postanowienia wyrok WSA w Łodzi z dnia 20 grudnia 2007 r. jest nieprawomocny, gdyż Rada Gminy N. zaskarżyła go skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Zdaniem organu, teren planowanej inwestycji objęty jest obowiązkiem sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z ustaleniami zawartymi w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy N., zatwierdzonego uchwałą Nr [...] Rady Gminy N. z dnia [...] r., teren, na którym znajduje się działka wnioskodawczyni oznaczony został jako "tereny wymagające sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego". Według studium, działki o nr ewid. 83/35 i 83/36 we wsi N., gmina N., znajdują się na obszarze "koncentracji zabudowy mieszkaniowej". Obszar ten wymaga szczególnej troski w zakresie zapewnienia ładu przestrzennego, a jedyną możliwością jego osiągnięcia jest sporządzenie miejscowego planu. Biorąc zatem pod uwagę zapisy studium organ I instancji uznał za zasadne zawieszenie postępowania do czasu rozpoznania przez Naczelny Sąd Administracyjny wspomnianej wcześniej skargi kasacyjnej Rady Gminy N. bądź do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.