Wyrok WSA w Lublinie z dnia 7 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Lu 750/07
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Ibrom (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Grażyna Pawlos-Janusz, Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak, Protokolant Asystent sędziego Jakub Polanowski, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 7 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi C. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę.
UZASADNIENIE
Decyzją z dnia [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] ustalającą C. K. opłatę planistyczną w kwocie 1812 zł od wzrostu wartości zbytych nieruchomości, to jest własności dwóch udziałów po 1/80 części działki o nr 624/7 o pow. 0,08 ha oraz własności dwóch udziałów po 1/2 części w działce nr ewid. 624/20 o pow. 0,12 ha w W., objętych zmianą planu miejscowego.
W uzasadnieniu zaskarżonej decyzji Kolegium wyjaśniło, iż Ce. K., sprzedał M. P. udział w 1/80 części we współwłasności działki o nr 624/7 i udział w 1/2 części we współwłasności działki nr ewid. 624/20 oraz sprzedał D. P.j udział w 1/80 części we współwłasności działki o nr 624/7 i udział w 1/2 części we współwłasności działki nr ewid. 624/20 w W.. Wójt Gminy decyzją z dnia [...], po ponownym rozpatrzeniu sprawy, ustalił C. K. opłatę planistyczną od wzrostu wartości zbytych nieruchomości w kwocie 1812 zł. Kolegium utrzymując w mocy powyższą decyzję organu pierwszej instancji podniosło, iż nieruchomość, dla której określona została jednorazowa opłata, znajduje się w granicach obszaru "Kochanowski" położonego we wsi W., objętego zasięgiem obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Urszulin, uchwalonego uchwałą Rady Gminy Urszulin Nr XIX/161/2005 z dnia 24 lutego 2005 r. Kolegium podkreśliło, iż spełnione zostały przesłanki z art. 36 ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, polegające na wzroście wartości nieruchomości w następstwie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego oraz na zgłoszeniu roszczenia o jednorazową opłatę w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy lub jego zmiana stały się obowiązujące. Z powołanego przez organ pierwszej instancji dowodu w postaci sporządzonego przez biegłego rzeczoznawcę majątkowego operatu szacunkowego wynika, że w wyniku uchwalenia zmiany planu miejscowego nastąpił wzrost wartości nieruchomości. Kolegium nie dopatrzyło się wadliwości wykonania operatu szacunkowego. Wskazało także na istnienie podstawy prawnej do zastosowania 30% stawki wzrostu wartości dla zbytych nieruchomości, która została określona we wskazanej wyżej uchwale Rady Gminy Urszulin z dnia 24 lutego 2005 r.