Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 grudnia 2007 r., sygn. II SA/Kr 734/06

 

Sygn. akt II SA/ Kr 734/ 06 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 21 grudnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący : Sędzia WSA Renata Czeluśniak ( spr. ) Sędziowie : NSA Andrzej Niecikowski NSA Jan Zimmermann Protokolant: : Karina Lutyńska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2007 r. sprawy ze skargi J.W. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [....] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego skargę oddala

Uzasadnienie

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Powiatu Grodzkiego [...] w [...] decyzją Nr [...] z dnia [...] r., znak[...], wydaną na podstawie art. 80 ust. 2 pkt. 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r. Nr 207 poz. 2016 z późn. zm.) oraz art.104 i art. 105 § 1 kpa, umorzył jako bezprzedmiotowe postępowanie administracyjne wszczęte na wniosek J. W. w sprawie nieprawidłowości stanu technicznego sufitu lokalu mieszkalnego nr [...] w budynku przy ul. [...] w [...].

W uzasadnieniu organ I instancji podał, że z przedłożonych dokumentów, w tym z okresowych kontroli polegających na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, w sposób jednoznaczny wynika, że uszkodzenia sufitu w obrębie mieszkania nr [...] będącego własnością J. W. nie powodują powstania nieprawidłowego stanu technicznego budynku przy ul. [...] w [...]. Z art. 66 Prawa budowlanego wynika, że w przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany: 1) jest w nieodpowiednim stanie technicznym albo 2) powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia albo 3) jest użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem bądź w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, środowiska lub bezpieczeństwa mienia, właściwy organ wydaje decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Obowiązek w zakresie utrzymania i użytkowania obiektu budowlanego spoczywa, zgodnie z art. 61 Prawa budowlanego, na właścicielu lub zarządcy obiektu. Jednak art. 61 i art. 66 Prawa budowlanego odnoszą się do obiektów budowlanych, a nie do lokali znajdujących się w tych obiektach. Zatem nakazy z art. 66 mogą dotyczyć usunięcia nieprawidłowości samego obiektu, co jednak nie wyklucza nałożenia obowiązku wykonania określonych czynności w lokalu lub lokalach. Chodzi jednak o takie roboty, które mają na celu utrzymanie w należytym stanie obiektu budowlanego jako całości. Zdaniem organu I instancji w przedmiotowej sprawie występujące uszkodzenie sufitu w lokalu nr [...] nie powoduje nieodpowiedniego stanu technicznego budynku przy ul. [...] w [...]. Zatem prowadzenie niniejszego postępowania administracyjnego na gruncie art. 66 ustawy Prawo budowlane odnośnie lokalu mieszkalnego nr [...] jest niedopuszczalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00