Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 19 czerwca 2007 r., sygn. II SA/Lu 329/07

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędziowie Sędzia NSA Maciej Kierek (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak, Protokolant Asystent sędziego Łucja Krasińska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 19 czerwca 2007 r. sprawy ze skargi A. G., S. G. i B. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]., nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] lutego 2007 r. znak [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze , po rozpatrzeniu odwołania S. i A. G. oraz A. M. utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...], odmawiającą ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na realizacji zespołu zabudowy jednorodzinnej wraz z wjazdami na działkach nr 1068/1-12 i 1069/1-25, położonych w miejscowości P. gm. N..

Przedstawiając stan sprawy organ odwoławczy wskazał, co następuje:

W/w działki położone są w kompleksie gruntów rolnych poza terenem zabudowanym miejscowości P.. Forma zabudowy tej miejscowości ukształtowana jest jako typowa zabudowa zagrodowa w gospodarstwach rolnych z budynkami mieszkalnymi, inwentarskimi, składowymi i gospodarczymi. Mając na względzie powyższe uwarunkowania istniejącej zagrodowej zabudowy gospodarstw rolnych oraz jednostkowej zabudowy przemysłowej brak jest odniesienia do wnioskowanej zabudowy jednorodzinnej w zakresie kontynuacji funkcji, parametrów, cech i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, gabarytów i formy architektonicznej obiektów budowlanych, linii zabudowy oraz wykorzystania terenu. W analizowanym obszarze brak jest przykładów zabudowy mogącej posłużyć za wzorzec do ustalenia właściwej intensywności wykorzystania terenu. Ponadto organ wskazuje, że inwestor pomimo dwukrotnego wezwania do uzupełnienia dokumentów nie dostarczył umów potwierdzających możliwość wykonania uzbrojenia terenu planowanej inwestycji w niezbędną infrastrukturę techniczną służącą do zaopatrywania poszczególnych działek w energię elektryczną i wodę oraz odprowadzania i odbioru ścieków komunalnych oraz gospodarowania odpadami. A zatem podstawą wydania decyzji odmawiającej ustalenia warunków zabudowy było brak spełnienia warunków wynikających z przepisów art. 61 ust. 1 pkt 1 i pkt 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00