Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 14 listopada 2006 r., sygn. III SA/Wr 61/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Józef Kremis Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca) Protokolant Adam Sak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 14 listopada 2006 r. sprawy ze skargi M. W. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] Nr [...] (znak [...]) w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dnia [...] Nr [...] (znak [...]); II. określa, że decyzje wymienione w punkcie I nie podlegają wykonaniu.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] o numerze [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W., działając na podstawie art.12 ust.2, pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998r. Nr 90, poz. 575 z późn. zm.) oraz § 10 ust. 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1983 r. w sprawie chorób zawodowych ( Dz. U. Nr 65, poz. 294 z późn. zm.), w związku z § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115), jak również art. 138 §1 pkt1 Kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) - po rozpatrzeniu odwołania M. W. od decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dn. [...] Nr [...], znak: [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej w postaci uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu - zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy.

Opisując przebieg pracy organ odwoławczy wskazał szczególnie, że M. W. zatrudniony jako górnik przez cały okres zatrudnienia zajmował stanowiska związane z narażeniem na hałas. W związku z podejrzeniem choroby zawodowej słuchu zainteresowany był badany w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w L., który [...] wydał orzeczenie lekarskie nr WOMP o nierozpoznaniu choroby zawodowej - ubytku słuchu spowodowanego hałasem /poz. 15/ u M. W. W uzasadnieniu orzeczenia wówczas podano, iż: "Aktualnie badaniem audiometrycznym stwierdza się u pacjenta obustronny niedosłuch typu odbiorczego, jednakże wielkość ubytku słuchu nie osiąga takiego nasilenia aby go można zakwalifikować jako chorobę zawodową narządu słuchu". Na podstawie powyższego orzeczenia lekarskiego oraz w oparciu o wyniki przeprowadzonej oceny narażenia zawodowego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w L. wydał decyzję z dnia [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - uszkodzenia słuchu wywołanego działaniem hałasu. Od powyższej decyzji odwołał się zainteresowany nie zgadzając się z jej rozstrzygnięciem. W trybie odwoławczym zainteresowany był badany w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w S., który w dniu [...] wydał orzeczenie lekarskie o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu słuchu M. W. W uzasadnieniu stwierdzono, iż: "W trakcie obecnej obserwacji klinicznej badaniem otoskopowym stwierdzono obustronnie błony bębenkowe szare, matowe. Przeprowadzona diagnostyka audiologiczna obejmująca audiometrię tonalną i impedancyjną (obiektywną) wykazała obustronny niedosłuch typu odbiorczego. Średnie podwyższenie progu słuchu dla częstotliwości 1000, 2000 i 4000 Hz po odliczeniu fizjologicznej poprawki na wiek wynosi: dla UP - 24 dB, dla UL - 29 dB. Obustronnie stopień obniżenia czułości słuchu nie powoduje upośledzenia funkcji narządu słuchu w stopniu uzasadniającym rozpoznanie choroby zawodowej." D. Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. w oparciu o powyższe orzeczenie lekarskie oraz całość zgromadzonej dokumentacji dowodowej, dn. [...] wydał decyzję nr [...] utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji. Zainteresowany zaskarżył powyższą decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który dn. 30.06.2004r. wydał wyrok Sygn. akt 3 II SA/Wr 2990/2001 uchylający zaskarżoną decyzję oraz decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w L. z dn. [...] Nr [...], argumentując swoje stanowisko m.in. tym, iż organy administracji publicznej oparły swoje decyzje na ogólnikowych orzeczeniach lekarskich nie dokonawszy pełnej oceny ich mocy dowodowej. W związku z przytoczonym wyrokiem Sądu Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. pismem z dn. [...] przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00