Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 7 listopada 2006 r., sygn. II SA/Bk 497/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska (spr.), Sędziowie asesor WSA Małgorzata Roleder,, sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk, Protokolant Marta Lawda, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 24 października 2006 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...]czerwca 2006 r. nr [...] w przedmiocie opłaty adiacenckiej oddala skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] maja 2006 roku (nr [...]) Burmistrz Miasta Z. ustalił panu S. Z. S. i panie D. S., współwłaścicielom nieruchomości położonej w Z. przy ulicy O. Z. [...], opłatę adiacencką w wysokości 1426,20 zł z tytułu wzrostu wartości przedmiotowej nieruchomości spowodowanej wybudowaniem drogi - ulicy K. M. K.

W uzasadnieniu organ powołując się na art. 144, 146 i 148 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 ze zm.) i uchwałę nr [...] Rady Miasta Z. z dnia [...] grudnia 2004 roku w sprawie określenia wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej wskazał, iż nastąpił wzrost wartości przedmiotowej nieruchomości państwa S. W związku z tym należało ustalić opłatę adiacencką, zgodnie z podjętą uchwała, w której określono stawkę opłaty adiacenckiej na 30% różnicy między wartością nieruchomości przed wybudowaniem drogi i po jej wybudowaniu.

Ponadto organ podniósł, iż w trakcie postępowania o ustalenie opłaty adiacenckiej pan S. Z. S. i pani D. S. zgłosili zastrzeżenia podkreślając, iż w związku z przebudową ulicy K. M. K. ponieśli dodatkowe koszty związane z budową podjazdu do ich posesji. W trakcie bowiem robót budowlanych nie uwzględniono usytuowania wysokościowego istniejącego podjazdu i konieczności jego przebudowy. Po wykonaniu nawierzchni znajdował się wyżej o 15 cm, co uniemożliwiało wjazd na posesję. W tej sytuacji pan S. przebudował istniejący wjazd na własny koszt. Ponadto państwo S. podnieśli, iż do czasu wybudowana przez Miasto Z. przedmiotowej ulicy, razem z właścicielami nieruchomości bezpośrednio przylegających dbali, aby droga była przejezdna, a zatem wywozili glinę, a nawozili żużel.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00