Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 3 marca 2005 r., sygn. II SA/Rz 672/04

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Robert Sawuła /spr./ Sędziowie WSA Zbigniew Czarnik AWSA Magdalena Józefczyk Protokolant: st.sekr.sąd.B.Krztoń po rozpoznaniu w dniu 3 marca 2005 r. na rozprawie sprawy ze skargi A S.A. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] lipca 2004 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej skargę oddala

Uzasadnienie

II SA/Rz 672/04

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi A S.A. w N. jest decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dn.[...].07.2004r. Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia choroby zawodowej u T. W. Postępowanie w tej sprawie toczyło się przed Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w L., gdzie wniosek o wszczęcie skierował lekarz profilaktyk w związku z podejrzeniem uszkodzenia wątroby z uwagi na narażenie zawodowe. W sprawie sporządzono protokół dochodzenia epidemiologicznego, a organ I instancji wystąpił do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (WOMP) w R. w celu wydania stosownego orzeczenia. W orzeczeniu lekarskim Nr [...] sporządzonym w WOMP w R. z dn.[...].05.2003r. stwierdzono brak podstaw do rozpoznania przewlekłego zatrucia związkami chemicznymi-toksycznego uszkodzenia wątroby. W orzeczeniu tym wskazano, że T. W. od 1987r. do 2000r. był zatrudniony w A w N., następnie w PPHU "[...]" sp. z o.o. w N. Przez okres zatrudnienia pozostawał na stanowisku elektromontera aparatury pomiarowo-regulacyjnej, mając kontakt z różnymi substancjami chemicznymi. WOMP w R. z uwagi na zmienną i krótkotrwałą ekspozycję na czynniki chemiczne T. W., brak rejestrowania wśród pracowników zakładu ostrych zatruć, brak awarii chemicznych ani wypadków przy pracy z udziałem T. W., nie rejestrowanie ostrych zatruć chemicznych u innych pracowników zakładu, a także z uwagi na analizę medycznej dokumentacji wykluczył etiologię zawodową schorzenia wątroby u T. W.

Orzeczenie powyższe zakwestionował T. W., a jednostką orzekającą w kwestii rozpoznania choroby zawodowej był Instytut Medycyny Pracy w Ł. Jednostka ta orzeczeniem lekarskim Nr [...] z dn.[...].09.2003r. stwierdziła u T. W. przewlekłe zatrucie substancjami chemicznymi pod postacią toksycznego uszkodzenia wątroby powikłanego marskością, jako choroby zawodowej uwidocznionej pod pozycją 1.37 w rozporządzeniu Rady Ministrów z dn.30.07.2002r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznania i stwierdzenia chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz.U. Nr 132, poz.1115, zwane dalej "rozporządzeniem z 30.07.2002r."). W uzasadnieniu tego orzeczenia przytoczono ustalenia protokołu dochodzenia epidemiologicznego oraz jego uzupełnienia wskazującego na rodzaj pracy T. W. oraz rodzaj substancji chemicznych, z którymi strona miała kontakt w okresie pracy zawodowej. Wskazano także, iż na stanowiskach zatrudnienia T. W. nie mierzono stężeń substancji chemicznych w powietrzu. Przytaczając wyniki badań irnmunoserologicznych wykluczające wirusową etiologię uszkodzenia wątroby, a także badania diagnostyczne związane z leczeniem, a następnie przeszczepem wątroby u T. W. wykluczające zakaźne i alkoholowe tło choroby, uznano iż choroba w rozpoznaniu jest następstwem zawodowej ekspozycji na bardzo wiele substancji chemicznych, z których epichlorhydrynę i toluen uznano za czynniki wywołujące schorzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00