Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 28 marca 2007 r., sygn. II SA/Rz 1124/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Ryszard Bryk Sędziowie NSA Anna Lechowska AWSA Jolanta Ewa Wojtyna Protokolant: sekr. sąd. Anna Mazurek-Ferenc po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólno-Administracyjnym na rozprawie w dniu 28 marca 2007 r. sprawy ze skargi E. S. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] października 2006 r. Nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej - skargę oddala -

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] pażdziernika 2006 roku , który po rozpatrzeniu odwołania E. S. utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego

z dnia [...] lipca 2004 roku [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia u zainteresowanego choroby zawodowej - nowotworu złośliwego języka / poz. 17 p.7 wykazu /.

Jako podstawę prawną decyzji organ wskazał przepis art. 138 §1 pkt.1 k.p.a oraz § 8 rozporządzenia RM z dnia 30 lipca 2002 roku w sprawie szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach ( Dz. U. Nr 132 poz. 1115 z 2002 r.).

W ramach prowadzonego postępowania ustalono, że E. S. od 18 lipca 1955 roku do 30 kwietnia 1961 roku pracował jako tokarz, z przerwą na odbycie zasadniczej służby wojskowej, a w okresie od 1 maja 1961 r. do 31 sierpnia 1996 r. jako szlifierz w A. ′". Z dniem 1 września 1996 roku E. S. przeszedł na emeryturę .Jego praca na stanowisku tokarza polegała na toczeniu zgrubnym i tłoczeniu metali. Do zakresu czynności szlifierza należało wykonywanie na szlifierce gwintów zewnętrznych i wewnętrznych obrabianych detali oraz frezów profilowych . Szlifowanie wykonywano podobnie jak na stanowisku tokarza, początkowo przy użyciu oleju rzepakowego, a od 1994 roku stosowano olej syntetyczny Ferokol EP22 i EP46, produkowany na bazie głęboko rafinowanego oleju mineralnego oraz oleju roślinnego. Temperatura chłodziwa podczas procesu szlifowania mogła wynosić od 300 do 900 st.C. Nie prowadzono pomiarów stężenia mgły olejowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00