Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 11 marca 2009 r., sygn. III SA/Wr 718/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sędziowie Sędzia WSA Bogumiła Kalinowska (sprawozdawca), Asesor WSA Jerzy Strzebińczyk, Magdalena Jankowska-Szostak, , Protokolant Katarzyna Dziok, po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 11 marca 2009 r. sprawy ze skargi J. R. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją P W I S we W , działając na podstawie między innymi § 8 ust. 1 i 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 lipca 2002 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczegółowych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach (Dz. U. Nr 132, poz. 1115) po rozpatrzeniu odwołania J R (dalej zwanym także "skarżącym") od decyzji Państwowego P I S we W nr [...] wydanej dnia [...] r. o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej narządu głosu spowodowanej nadmiernym wysiłkiem głosowym (poz. 15) - zaskarżoną decyzję utrzymał w mocy.

Jak wynika z akt sprawy, postępowanie w sprawie zostało zainicjowane przez skarżącego zgłoszeniem podejrzenia choroby zawodowej z dnia [...] r. W trakcie postępowania wyjaśniającego organy ustaliły, że skarżący pracował jako [...] i na przestrzeni lat [...] oraz [...] narażony był na nadmierny wysiłek głosowy. Po przeprowadzonym postępowaniu D W O M P we W orzeczeniem lekarskim nr [...] z dnia [...] r. stwierdził brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej narządu głosu. W uzasadnieniu wskazano, że :

"W latach [...] zainteresowany wykonywał pracę z nadmiernym wysiłkiem głosowym, będąc zatrudnionym na stanowisku [...] Od [...] r. zgłaszał dolegliwości takie jak[...] , pieczenie w [...] , w [...]\ r. miał usunięty polip z krtani z zaleceniem zaprzestania[...] . W [...] r. był ponownie operowany, kiedy to usunięto mu lewą strunę głosową z powodu zmiany rozrostowej. Po przeprowadzonym w DWOMP we W trzykrotnym badaniu stwierdzono w badaniu internistycznym nadwagę ok. 20 kg, blizny po operacji[...] , szmer skurczowy nad aortą, ciśnienie tętnicze[...] ,[...] . W badaniu EKG - normogram, rytm zatokowy około [...] , zapis w granicach normy. Z kolei w badaniu laryngologiczno-foniatrycznym ustalono: nagłośnia o prawidłowej konfiguracji, przedsionek - błona śluzowa przekrwiona, przerosła. Głośnia: prawy fałd głosowy pogrubiały, przerostowy. Po stronie lewej blizna po chordectomii, zrost w spoidle przednim. Głos zastępczy, matowy, ochrypły, słabo dźwięczny. Przeprowadzone badania pozwoliły na rozpoznanie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00