Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 27 marca 2009 r., sygn. III SA/Wr 555/08
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jerzy Strzebińczyk Sędziowie Sędzia WSA Maciej Guziński (sprawozdawca) Sędzia WSA Marcin Miemiec Protokolant Ewa Bogulak po rozpoznaniu w Wydziale III na rozprawie w dniu 27 marca 2009 r. sprawy ze skargi Z. Z. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania administracyjnego w sprawie choroby zawodowej oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją dnia [...], (znak [...]) [...] Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji z dnia [...] o brak podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - pylicy płuc, u Z. Z. (dalej: skarżący).
Wyrokiem z dnia [...] (Sygn. akt [...]), Naczelny Sąd Administracyjny-Ośrodek Zamiejscowy we W. oddalił skargę na powyższą decyzję, oraz postanowieniem z dnia [...] (Sygn. akt [...]), odrzucił wniesione przez zainteresowanego odwołanie od ww. wyroku. Postanowieniem z dnia [...] (Sygn. akt [...]), Sąd odrzucił wniesioną przez skarżącego skargę kasacyjną.
Po kolejnych okresowych badaniach lekarskich, A we W. - Oddział w W. wydał dnia [...] orzeczenie lekarskie (nr [...]), o rozpoznaniu choroby zawodowej - pylicy płuc: pylicy górników kopalń węgla, u skarżącego.
W konsekwencji, [....] Wojewódzki Inspektor Sanitarny we W., decyzją z dnia [...] (znak: [...]), zmienił własną decyzję ostateczną z dnia [...] (nr [...]) o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej - pylicy płuc i orzekł o stwierdzeniu choroby zawodowej - pylicy płuc [poz. 2 w wykazie chorób zawodowych określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18.11.1983 r. w sprawie chorób zawodowych /Dz. U. Nr 65 poz.294/], u skarżącego. Rozpatrując odwołanie, Główny Inspektor Sanitarny, decyzją z dnia [...] ([...]), uchylił w całości zaskarżoną decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego we W. z dnia [...] i umorzył postępowanie pierwszej instancji z uzasadnieniem, że sprawa winna być rozpoznana przez organ pierwszej instancji.