Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 16 grudnia 2004 r., sygn. SA/Sz 1354/03

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Przegalińska (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Marzena Kowalewska Asesor WSA Nadzieja Karczmarczyk Protokolant st.sekr. Gabriela Porzezińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 grudnia 2004 r. sprawy ze skargi E. N. na decyzję Izby Skarbowej z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie umorzenia zaległości podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1995r i 1996r. o d d a l a skargę

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r., - nr [...], wydaną na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 oraz art. 67 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Izba Skarbowa utrzymała w mocy decyzję Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...] r. - nr [...] odmawiającą E. N. umorzenia zaległości podatkowej z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych za 1995 r. w kwocie [...] zł oraz 1996 r. w kwocie [...] zł /łącznie [...] zł/.

Z uzasadnienia decyzji ostatecznej wynika, że podatniczka w latach 1993-1998 prowadziła działalność gospodarczą w zakresie mechaniki pojazdowej, usług transportowych, wynajmu samochodów, eksportu, importu, handlu artykułami przemysłowymi, rolno spożywczymi itd. W trakcie prowadzenia działalności u podatniczki wystąpiły zaległości podatkowe zarówno w podatku dochodowym od osób fizycznych jak i w podatku od towarów i usług. Podatniczka w dniu 18 listopada 2002r. wystąpiła do Urzędu Skarbowego o umorzenie wszystkich zaległości podatkowych wraz z odsetkami za zwłokę na podstawie art. 67 § 1 Ordynacji podatkowej. Jak podała we wniosku, nie miała wpływu na powstanie zaległości podatkowych, gdyż ich przyczyną było "przeinwestowanie " firmy a w konsekwencji utrata płynności finansowej, wskutek nieprzewidzianych wcześniej zmian społecznych i ustrojowo-gospodarczych, które zaszył w kraju w latach dziewięćdziesiątych. Podatniczka powołała się również na fakt, iż obecnie zarówno ona jak i jej małżonek nie mają stałego źródła dochodu i nie posiadają żadnego majątku gdyż posiadany wcześniej majątek został zajęty i zlicytowany w postępowaniu egzekucyjnym. Podatniczka podała, że utrzymuje się dzięki skromnej pomocy rodziny oraz najbliższych przyjaciół. Wspólnie z rodziną wynajmują mieszkanie w Ińsku i nie posiadają stałego miejsca zamieszkania. Podatniczka jak podała we wniosku, planuje podjąć na nowo działalność gospodarczą aby poprawić swoją sytuację wykorzystując dotychczasowe doświadczenie i kontakty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00