Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Białymstoku z dnia 22 lipca 2004 r., sygn. II SA/Bk 228/04

Jeżeli z opinią biegłego nie zgadza się strona postępowania, a dwukrotnie negatywną ocenę wyraził także organ II instancji, to w tych okolicznościach organy administracyjne powinny powołać innego biegłego w sprawie, a nie podejmować próby naprawy dowodu.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska, Sędziowie sędzia NSA Ireneusz Henryk Darmochwał, asesor WSA Wojciech Stachurski (spr.), Protokolant Sylwia Tokajuk, po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2004 r. sprawy ze skargi E. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] lutego 2004 r. Nr [...] w przedmiocie opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości do czasu uprawomocnienia się niniejszego wyroku; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz skarżącego E. B. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.-

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...].01.2004 r. Nr [...] Burmistrz C. ustalił E. B. jednorazową opłatę w wysokości 11.935,20 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości położonej we wsi P. o numerze ewidencyjnym [...], spowodowanego zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. W uzasadnieniu organ administracyjny wskazał, iż przed uchwaleniem nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy C. przedmiotowa działka przeznaczona była pod tereny rolne. Uchwałą Rady Miejskiej w C. Nr [...] z dnia [...].12.2001 r. dokonano zmiany przeznaczenia działki pod tereny usług handlowych, usług komunikacji samochodowej i innych nieuciążliwych nie określonych w planie miejscowym oraz zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. W dniu 19.06.2002 r. E. B. sprzedał przedmiotową działkę. Przywołując treść art. 36 ust. 3, 4, 5, 7, 9 i 14 ustawy z dnia 07.07.1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym organ administracyjny stwierdził, że jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel albo użytkownik wieczysty sprzedaje tę nieruchomość, pobiera się jednorazową opłatę, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w wysokości nie wyższej niż 30% wzrostu wartości nieruchomości. Rada Miasta C. cyt. uchwałą z dnia [...].12.2001 r. ustaliła procentową stawkę służącą naliczaniu jednorazowej opłaty od wzrostu wartości nieruchomości na poziomie 30%. Podstawę naliczenia opłaty w przedmiotowej sprawie Burmistrz C. przyjął w oparciu opinię biegłego rzeczoznawcy. Według biegłego różnica pomiędzy wartością nieruchomości określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego po uchwaleniu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a jej wartością określoną przy uwzględnieniu przeznaczenia terenu obowiązującego przed uchwaleniem tego planu, ustalona na dzień zbycia nieruchomości, tj. 19.06.2002 r. wynosi 39.784 zł.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00