Wyrok SN z dnia 5 marca 2020 r., sygn. III UK 33/19
Nie jest prawdą, że czynniki szkodliwe oddziałujące na kierowcę ciągnika wykonującego prace w rolnictwie i w transporcie są takie same oraz uznając, iż prace ubezpieczonego polegające na wykonywaniu usług polowych to czynności transportowe (przewóz materiałów i surowców), które spełniają wymogi prac wykonywanych w szczególnych warunkach, wymienionych w dziale VIII, poz. 3 wykazu A, stanowiącego załącznik do rozporządzenia w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze .
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)
SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)
SSN Romualda Spyt
w sprawie z odwołania J. P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L. o prawo do emerytury, ?po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 5 marca 2020 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 12 września 2018 r., sygn. akt III AUa (...),
1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zmienia wyrok Sądu Okręgowego w L. z dnia 27 listopada 2017 r. i oddala odwołanie J. P. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w L. z dnia 2 czerwca 2017 r.,
2. odstępuje od obciążania odwołującego się kosztami procesu za wszystkie instancje.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny w (...), wyrokiem z dnia 12 września 2018 r., oddalił apelację organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego w L. z dnia 27 listopada 2017 r., mocą którego zmieniono decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Oddział w L. z dnia 2 czerwca 2017 r. i przyznano J. P. prawo do emerytury od dnia 8 maja 2017 r.
W sprawie ustalono, że odwołujący legitymuje się okresem składkowym i nieskładkowym w wymiarze 25 lat z uwagi na doliczenie do sumy lat pracy okresu polegania ubezpieczeniu społecznemu rolników. Dalej ustalono, że odwołujący się od 10 marca 1975 r. do 5 listopada 1979 r. był zatrudniony w Spółdzielni Kółek Rolniczych w K. w charakterze kierowcy ciągnika (typ C-330 i C-360). W okresie od wiosny do października/listopada wykonywał różne prace polowe (orkę, opryski, kultywację gruntów oraz wywoził obornik). W czasie kampanii burczanej przewoził buraki ze składów do Cukrowni w G. , a po kampanii wywoził z Cukrowni błoto pozostające po płukaniu buraków. Nadto transportował mleko z rozlewni do mleczarni. Kabiny ciągników nie posiadały resorów, ogrzewania i klimatyzacji. W przypadku awarii kierowcy otrzymywali pojazd zastępczy, a usterkę naprawiali mechanicy. W okresie od 26 października 1977 r. do 13 października 1979 r. ubezpieczony odbywał zasadniczą służbę wojskową, po której zakończeniu powrócił do świadczenia pracy na stanowisku kierowcy ciągnika.