Orzeczenie
Wyrok SN z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. III UK 459/18
Do pracy w transporcie nie można zaliczyć prac polowych i prac w oborze przy obrządku (chowie) bydła. Są to prace rolne i gospodarskie a nie transportowe w rozumieniu regulacji z wykazu A, dział III, poz. 3 do rozporządzenia z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący, sprawozdawca)
SSN Leszek Bielecki
SSN Zbigniew Korzeniowski
w sprawie z odwołania R.K. od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w B. o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 16 lipca 2020 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego w [...]. z dnia 1 sierpnia 2018 r., sygn. akt III AUa [...],
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu w [...]. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
W wyroku z dnia 1 sierpnia 2018 r., sygn. akt III AUa [...], Sąd Apelacyjny w [...]. - w sprawie z odwołania R.K. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w B. - oddalił apelację organu rentowego od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. z dnia 30 października 2017 r., sygn. akt VIII U [...], w którym Sąd Okręgowy zmienił zaskarżoną odwołaniem ubezpieczonego decyzję organu rentowego z dnia 9 października 2015 r. i ustalił R.K. prawo do emerytury od dnia 30 sierpnia 2017 r. Zaskarżoną decyzją z dnia 9 października 2015 r. ZUS Oddział w B. odmówił R.K. prawa do emerytury, ponieważ wnioskodawca, który legitymuje się ogólnym stażem ubezpieczeniowym w wymiarze 25 lat, nie wykazał pracy w warunkach szczególnych w wymiarze 15 lat.
W sprawie ustalono między innymi, że ubezpieczony w okresie od 15 stycznia 1975 r. do 15 maja 1975 r. był zatrudniony w Spółdzielni Kółek Rolniczych w U. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierowcy ciągnika. Pracował w pełnym wymiarze czasu wykonując prace polowe traktorem C 340: orał, bronował, kultywował, rozsiewał nawozy. W miesiącach zimowych wnioskodawca czasami jeździł ciągnikiem z przyczepą, świadcząc usługi dla rolników, a czasami pomagał przy remoncie sprzętu. W okresie od 15 czerwca 1976 r. do 31 lipca 1983 r R.K. został zatrudniony w Zakładzie Rolnym Z. w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku kierowcy ciągnikowego. Zakład w Z. specjalizował się w produkcji bydła, było 7 obór w których trzymano głównie byki. Zadaniem wnioskodawcy było dostarczenie do obór latem zielonki, a zimą kiszonki. Pracy było dużo, bo na jednego pracownika przypadało 600-700 byków. Wnioskodawca wywoził też obornik z obory i roztrząsał go roztrząsarką na polu. Wszystkie prace wykonywał ciągnikiem, przerw w pracy nie miał. Zdarzało się, że czasami musiał popatrzeć, czy któryś byk jest zdrowy lub czy nie zniszczył zagrody, zajmowało mu to jednak do godziny czasu raz na jakiś czas.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right