Wyrok SN z dnia 25 stycznia 2018 r., sygn. II UK 666/16
Pracą w szczególnych warunkach jest praca kierowcy ciągnika, a nie praca traktorzysty. Takie połącznie różnych stanowisk, czyli kierowcy ciągnika i traktorzysty nie jest zasadne, bo wspólnym mianownikiem nie musi być ciągnik rolniczy (nazywany także traktorem).
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Maciej Pacuda (przewodniczący)
SSN Jolanta Frańczak
SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)
w sprawie z wniosku C.L. przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w [...] o emeryturę, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 25 stycznia 2018 r., skargi kasacyjnej organu rentowego od wyroku Sądu Apelacyjnego [...] z dnia 5 maja 2016 r.,
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Apelacyjnemu [...] do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Sąd Apelacyjny [...] III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z dnia 5 maja 2016 r. oddalił apelację Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w [...] od wyroku Sądu Okręgowego w [...] z dnia 17 sierpnia 2015 r. zmieniającego decyzję organu rentowego i przyznającego wnioskodawcy C. L. prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu pracy w warunkach szczególnych od dnia 1 stycznia 2015 r.
W sprawie tej ustalono, że wnioskodawca, ur. 1 sierpnia 1949 r., nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, a na dzień 1 stycznia 1999 r. posiadał ogólny staż ubezpieczeniowy w wysokości 25 lat, 2 miesięcy i 8 dni okresów składkowych i nieskładkowych. W okresie od 26 sierpnia 1967 r. do 17 września 1970 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej - Stacji Zabiegów Ochrony Roślin w [... ] na stanowisku traktorzysty. Na tym stanowisku zajmował się przewożeniem zboża w trakcie żniw dla rolników indywidualnych na podstawie umów zwieranych z zakładem, wykonywał opryski roślin, a także jeździł po wapno. W okresie zimowym wykonywał usługi odśnieżania dróg. Po odbyciu służby wojskowej w okresie od 19 września 1968 r. do 17 września 1970 r. nie wrócił do pracy w tym zakładzie. Następnie od 2 października 1970 r. do 25 września 1976 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w Państwowym Ośrodku Maszynowym w [...] na stanowiskach: od 2 października 1970 r. do 30 kwietnia 1976 r. - kierowcy ciągnikowego oraz od 1 maja do 25 września 1976 r. -mechanika ciągnikowego. W okresach letnich jako traktorzysta wykonywał na rzecz rolników usługi przy pracach polowych oraz zwoził buraki z pól, natomiast w okresach zimowych woził wapno. Ponadto w okresach zimowych (grudzień - luty) wykonywał prace ślusarskie w dziale instalacyjno-montażowym oraz w dziale chemizacji. W warsztacie naprawiano sprzęt rolniczy, opryskiwacze, kultywatory. Warsztat zakładowy nie miał głębokich kanałów. W okresie od 27 września 1976 r. do 30 kwietnia 1978 r. wnioskodawca był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy w Spółdzielni Kółek Rolniczych w [...] na stanowisku traktorzysty, gdzie wykonywał prace rolnicze (usługi przy pracach polowych), głównie orki, a także woził węgiel do szpitala w [...] i do innych zakładów. Zimą woził wapno oraz piaskował drogi, pracował także w warsztacie mechanicznym, w którym znajdował się kanał remontowy. Prace remontowe wykonywane były zarówno w kanałach, jak i na powierzchni.