Sposoby na odejście nauczyciela z zawodu
Dnia 1 września 2024 r. wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi część nauczycieli będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę. Obecnie nauczyciele mogą również korzystać ze świadczenia kompensacyjnego, czyli odpowiednika emerytury pomostowej. A zatem nauczyciel, który chce odejść z zawodu, będzie miał do wyboru dwa rozwiązania. W artykule podpowiadamy, kiedy i na jakich zasadach można korzystać z tych świadczeń.
Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy nie spełniają warunków przejścia na emeryturę określonych w art. 88 Karty Nauczyciela.
Podstawowymi przesłankami nabycia świadczenia jest osiągnięcie odpowiedniego wieku powiązanego ze stażem pracy oraz rozwiązanie stosunku pracy.
Od 1 września 2024 r. katalog nauczycieli uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego zostanie rozszerzony o nauczycieli publicznych i niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
Podjęcie zatrudnienia i świadczenie pracy innej niż praca nauczyciela może powodować zawieszenie prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego na zasadach określonych w art. 103 ust. 3 i art. 104–106 ustawy o emeryturach i rentach.
Od 1 września 2024 r. nauczyciele, którzy podjęli pracę przed wprowadzeniem reformy emerytalnej w 1999 r., po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, mogą przejść na emeryturę w wieku niższym niż określony w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach (czyli w wieku 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn).
Po przejściu na wcześniejszą emeryturę nauczyciel może podjąć pracę tylko na 1/2 etatu.
Zawieszenie prawa do emerytury z uwagi na pracę w szkole nie będzie miało zastosowania do osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn)
Pragmatyka służbowa, jaką jest ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela), od dnia uchwalenia zawierała przepisy regulujące uprawnienia i przywileje emerytalne nauczycieli. Zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela, nauczycielom przysługiwało prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, jeżeli mogli się wykazać wymaganym okresem zatrudnienia. Dodatkowym warunkiem było rozwiązanie stosunku pracy na swój wniosek.