Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 20-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2024-07-19

Sposoby na odejście nauczyciela z zawodu

Dnia 1 września 2024 r. wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi część nauczycieli będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę. Obecnie nauczyciele mogą również korzystać ze świadczenia kompensacyjnego, czyli odpowiednika emerytury pomostowej. A zatem nauczyciel, który chce odejść z zawodu, będzie miał do wyboru dwa rozwiązania. W artykule podpowiadamy, kiedy i na jakich zasadach można korzystać z tych świadczeń. 

  1. Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy nie spełniają warunków przejścia na emeryturę określonych w art. 88 Karty Nauczyciela.

  2. Podstawowymi przesłankami nabycia świadczenia jest osiągnięcie odpowiedniego wieku powiązanego ze stażem pracy oraz rozwiązanie stosunku pracy.

  3. Od 1 września 2024 r. katalog nauczycieli uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego zostanie rozszerzony o nauczycieli publicznych i niepublicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.

  4. Podjęcie zatrudnienia i świadczenie pracy innej niż praca nauczyciela może powodować zawieszenie prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego na zasadach określonych w art. 103 ust. 3 i art. 104–106 ustawy o emeryturach i rentach.

  5. Od 1 września 2024 r. nauczyciele, którzy podjęli pracę przed wprowadzeniem reformy emerytalnej w 1999 r., po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy, mogą przejść na emeryturę w wieku niższym niż określony w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach (czyli w wieku 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn).

  6. Po przejściu na wcześniejszą emeryturę nauczyciel może podjąć pracę tylko na 1/2 etatu.  

  7. Zawieszenie prawa do emerytury z uwagi na pracę w szkole nie będzie miało zastosowania do osób, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn)

 

Pragmatyka służbowa, jaką jest ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (dalej: Karta Nauczyciela), od dnia uchwalenia zawierała przepisy regulujące uprawnienia i przywileje emerytalne nauczycieli. Zgodnie z art. 88 Karty Nauczyciela, nauczycielom przysługiwało prawo do wcześniejszej emerytury bez względu na wiek, jeżeli mogli się wykazać wymaganym okresem zatrudnienia. Dodatkowym warunkiem było rozwiązanie stosunku pracy na swój wniosek. 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00