Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok SN z dnia 6 lipca 2016 r., sygn. II PK 166/15

Wyłączenie pracownika z procedury mającej na celu podwyżki wynagrodzeń jedynie z powodu pozostawania w okresie wypowiedzenia jest równoznaczne z naruszeniem zasady równego traktowania.

Biuletyn SN Izby Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych nr 9/2016

Brak rozstrzygnięcia sądu w przedmiocie roszczenia o przywrócenie do pracy na skutek zmiany przez stronę powodową roszczenia na żądanie ustalenia, że nie nastąpiło odwołanie ze stanowiska nie może stanowić uzasadnionej przyczyny przywrócenia terminu (art. 264 § 1 k.p.) do wniesienia kolejnego powództwa o przywrócenie do pracy, zwłaszcza jeżeli przekroczenie terminu było znaczne.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bogusław Cudowski (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Beata Gudowska

SSN Zbigniew Hajn

w sprawie z powództwa M. W. przeciwko Gminnemu Centrum Kultury w B. o przywrócenie do pracy, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 6 lipca 2016 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. z dnia 22 stycznia 2015 r.,

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

M. W. pozwem z 9 kwietnia 2013 r. wniesionym przeciwko Gminnemu Centrum Kultury żądała przywrócenie do pracy na poprzednio zajmowane stanowisko Dyrektora tego Centrum oraz zasądzenia od pozwanego na jej rzecz wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy. Na rozprawie 20 maja 2014 r. pełnomocnik powódki zmodyfikował powództwo w ten sposób, że wniósł o przywrócenie do pracy, ewentualnie o zasądzenie odszkodowania.

Sąd Rejonowy w B. wyrokiem z 20 maja 2014 r. oddalił powództwo. Ustalił, że powódka była pracownikiem Ośrodka Kultury w B. zatrudnionym na stanowisku Dyrektora tego Ośrodka na podstawie powołania. Zarządzeniem nr 288 z 23 czerwca 2009 r. Wójt Gminy B. odwołał powódkę ze stanowiska Dyrektora, informując, że odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy. W dniu 31 lipca 2009 r. Wojewoda [...] rozstrzygnięciem nadzorczym nr 19/2009 stwierdził nieważność zarządzenia Wójta Gminy B. w sprawie odwołania powódki ze stanowiska Dyrektora ww. Ośrodka, ze względu na rażące naruszenie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, tj. zarządzenie nie zostało poprzedzone zasięgnięciem przez Wójta opinii właściwych związków zawodowych działających w tej instytucji kultury oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych. Wyrokiem z 19 listopada 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. oddalił skargę Wójta Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze nr 19/2009. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 1 czerwca 2010 r. oddalił skargę kasacyjną Wójta na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z 19 listopada 2009 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00