Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 28 maja 1998 r. sygn. I PKN 150/98

Do oceny zasadności roszczenia o jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej, powstałego po wejściu w życie ustawy z dnia 28 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 87, poz. 435), ma zastosowanie przepis art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1 ze zm.) w brzmieniu nadanym przez nowelę z dnia 28 czerwca 1995 r.

Przewodniczący SSN: Walerian Sanetra (sprawozdawca)

Sędziowie SN: Adam Józefowicz, Andrzej Wasilewski.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 28 maja 1998 r. sprawy z powództwa Henryka M. przeciwko Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w S. o zapłatę, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach z dnia 18 grudnia 1997 r. [...]

oddalił kasację.

Uzasadnienie

Powód Henryk M. wniósł kasację od wyroku Sądu Wojewódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Siedlcach z dnia 18 grudnia 1997 r. [...], którym Sąd ten oddalił jego apelację od wyroku Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Łukowie z dnia 18 czerwca 1997 r. [...].

W pozwie skierowanym przeciwko Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych powód domagał się zasądzenia na jego rzecz kwoty 11.533,50 zł wraz z ustawowymi odsetkami poczynając od dnia 20 listopada 1996 r. do dnia zapłaty, tytułem jednorazowego odszkodowania należnego w następstwie uszczerbku na zdrowiu spowodowanego chorobą zawodową. Z ustaleń Sądu pierwszej instancji wynika, iż stosunek pracy z powodem uległ rozwiązaniu z dniem 29 lutego 1992 r. na skutek wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, tj. Zakład Mechanizacji Rolnictwa w R. Po tej dacie powód nie podjął zatrudnienia albowiem początkowo przebywał na zwolnieniu lekarskim, a następnie uzyskał prawo do renty inwalidzkiej. Postanowieniem z dnia 11 września 1992 r. [...] Sąd Rejonowy-Sąd Gospodarczy w Siedlcach ogłosił upadłość Zakładu Naprawczego Mechanizacji Rolnictwa w R., zaś postanowieniem z dnia 30 grudnia 1996 r. stwierdził zakończenie postępowania upadłościowego. Decyzją z dnia 27 września 1996 r. Państwowy Terenowy Inspektor Sanitarny w Ł. stwierdził u powoda istnienie choroby zawodowej, a Obwodowa Komisja Lekarska do spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia orzeczeniem z dnia 5 listopada 1996 r. stwierdziła u powoda 55% uszczerbek na zdrowiu spowodowany chorobą zawodową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00