Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 27 listopada 2012 r., sygn. I PK 116/12

Ochrona roszczeń pracowniczych na wypadek niewypłacalności pracodawcy opiera się na szczególnej konstrukcji i powiązaniu wielu stosunków prawnych cząstkowych, stąd tak ważne jest przy interpretacji każdej ustawy z tego zakresu sięganie do celu gwarancji udzielanej przez Fundusz i jej charakteru. Fundusz zabezpiecza pewne świadczenia, a to zabezpieczenie ma być przede wszystkim realne i dotyczyć należności głównej. Realność świadczenia z Funduszu ma gwarantować nie prawo do odsetek lecz odesłanie do przeciętnego wynagrodzenia z kwartału poprzedzającego dzień wypłaty. Data wymagalności roszczenia nie może być tu w żadnym razie miarodajna.

Teza od Redakcji

 

Sąd Najwyższy w składzie :

SSN Małgorzata Gersdorf (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Bogusław Cudowski

SSN Beata Gudowska

w sprawie z powództwa M.R. i J.S. przeciwko Funduszowi Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Biuru Terenowemu w K. o wypłatę świadczeń, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 27 listopada 2012 r., skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. akt […]

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Powodowie J.S. i M.R. domagali się zasądzenia od Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych Biura Terenowego w K. niezaspokojonych przez byłego pracodawcę świadczeń objętych ochroną przez Fundusz (wynagrodzenia za pracę, odprawy pieniężnej, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop). Powodowie swoje roszczenia wywodzili z przepisów ustawy z dnia 6 maja 2010 r. o przywracaniu terminu do wypłaty świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz. U. Nr 106, poz.674) w związku z ustawa z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (jednolity tekst: Dz. U. z 2002 r., Nr 9, poz. 85 ze zm.). Powodowie wskazali, iż niewypłacalność ich pracodawcy w sensie formalnym nastąpił dopiero w dniu 17 października 2003 r., tj. w dacie wydania przez Sąd Rejonowy w G. postanowienia o oddaleniu wniosku o upadłość S. - R. Sp. z o.o. w G., natomiast ich stosunku pracy uległy rozwiązaniu już dnia 30 grudnia 2002 r. Nie mogli zatem na normalnych zasadach korzystać z dobrodziejstwa ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy. Nie obejmowały ich bowiem tzw. okresy referencyjne ustanowione przez prawodawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00