Orzeczenie
Uchwała SN z dnia 17 stycznia 1995 r., sygn. I PZP 55/94
Sąd Najwyższy, przy udziale prokuratora w sprawie z powództwa (...) Zakładów Przemysłu Skórzanego S. w Ł. przeciwko Wojewódzkiemu Urzędowi Pracy w Ł. o świadczenia pracownicze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi postanowieniem z dnia 23 listopada 1994 r. (...) do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:
Czy zawarte w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 1994 r. nr 1, poz. 1) odesłanie do rozstrzygania przez sądy pracy sporów powstałych w związku z odmową wypłaty świadczenia pracowniczego ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stwarza po stronie pracodawcy, syndyka, likwidatora czy innej osoby sprawującej zarząd majątkiem pracodawcy uprawnienie do wystąpienia z roszczeniem przeciwko wojewódzkiemu urzędowi pracy o zapłatę kwoty stanowiącej sumę nie zaspokojonych z powodu niewypłacalności świadczeń pracowniczych, a w przypadku odpowiedzi pozytywnej czy zaspokojenie roszczeń pracowniczych przewidzianych powołaną wyżej ustawą na podstawie przesłanek zawartych w jej art. 3 ust. 2 pkt 2 powołanej wyżej ustawy może nastąpić tylko raz, czy też niewypłacalność może być ustalana wielokrotnie, uzasadniając wielokrotną wypłatę świadczeń?
podjął następującą uchwałę:
1. W razie odmowy wypłaty świadczenia pracowniczego w całości lub w części ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 8 ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, Dz.U. z 1994 r. nr 1, poz. 1) pracodawca może dochodzić powyższego świadczenia od tego Funduszu przed sądem właściwym w sprawach z zakresu prawa pracy.
2. Jeżeli w sytuacji określonej w art. 3 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wypłacono pracownikom świadczenie za część trzymiesięcznego okresu, o którym mowa w jej art. 6 ust. 2 pkt 2, to po przerwie spowodowanej strajkiem pracodawca może dochodzić wypłaty reszty świadczenia z tego Funduszu do wyczerpania wskazanego trzymiesięcznego okresu.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right