Wyrok SN z dnia 28 kwietnia 1997 r. sygn. I PKN 118/97
Popieranie przez pracownika szkodzących pracodawcy działań zmierzających do ogłoszenia jego upadłości, a zwłaszcza przejęcia maszyn i urządzeń przez spółkę, w której pracownik jest udziałowcem, stanowi naruszenie obowiązku dbałości o dobro pracodawcy (art. 100 § 2 pkt 5 KP) i uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę na czas nie określony (art. 45 § 1 KP).
Przewodniczący SSN: Józef Iwulski (autor uzasadnienia)
Sędziowie SN: Teresa Flemming-Kulesza, Walerian Sanetra (sprawozdawca).
Ś,Ź,Ł§
Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 1997 r. sprawy z powództwa Mirosława S. przeciwko Przedsiębiorstwu Mechanizacji Budownictwa „Z.” w M.P. o przywrócenie do pracy, na skutek kasacji strony pozwanej od wyroku Sądu Woje-wódzkiego-Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie z dnia 26 listopada 1996 r. [...]
uchylił zaskarżony wyrok oraz wyrok Sądu Rejonowego-Sądu Pracy w Radzyniu Podlaskim z dnia 2 lipca 1996 r. [...] i oddalił powództwo.
Uzasadnienie
Sąd Rejonowy-Sąd Pracy w Radzyniu Podlaskim, wyrokiem z dnia 2 lipca 1996 r. [...] przywrócił powoda Mirosława S. do pracy w pozwanym Przedsiębiorstwie Mechanizacji Budownictwa „Z.” w M.P. Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony w pozwanym Przedsiębiorstwie od 20 września 1984 r. na podstawie umowy o pracę na czas nie określony na stanowisku kontrolera jakości. W lutym 1992 r. na środkach trwałych pozwanego Przedsiębiorstwa został ustanowiony zastaw o wartości 644 216,13 zł, jako zabezpieczenie kredytu udzielonego przez Bank Depozyto-wo-Kredytowy [...]. Wierzytelność zabezpieczoną tym zastawem w marcu 1994 r. za kwotę 45 100 zł nabył Zdzisław I. - pracownik pozwanego Przedsiębiorstwa i założyciel Przedsiębiorstwa Produkcyjno-Handlowego „Z.-M.” Spółka z o.o. w R.P. Zdzisław I. w dniu 9 maja 1994 r. dokonał przelewu zabezpieczonej zastawem wierzytelności na rzecz Spółki „Z.-M.”, której powód był udziałowcem. W dniu 26 sierpnia 1995 r. na nadzwyczajnym zebraniu wspólników tej Spółki podjęto uchwałę zobowiązującą zarząd do skuteczniejszego działania celem przejęcia maszyn i urządzeń pozwanego Przedsiębiorstwa, a po wyczerpaniu wszystkich możliwości negocjacji do złożenia wniosku o ogłoszenie jego upadłości. Powód był obecny na tym zebraniu i głosował za podjęciem uchwały. W październiku 1995 r. pozwane Przedsiębiorstwo złożyło podanie o otwarcie postępowania układowego. W dniu 23 listopada 1995 r. Spółka „Z.-M.” złożyła w Sądzie Rejonowym wniosek o ogłoszenie upadłości pozwanego Przedsiębiorstwa. Powód w dniu 7 grudnia 1995 r. odmówił podpisania pisma stwierdzającego, że nie popiera wniosku o ogłoszenie upadłości. 27 grudnia 1995 r. pozwane Przedsiębiorstwo z powołaniem się na powyższe fakty wypowiedziało powodowi umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Sąd Rejonowy uznał, że skoro do pracy powoda nie było żadnych zastrzeżeń, to opisane fakty nie mogą stanowić przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie mu umowy o pracę.