Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2023 r., sygn. II OSK 1042/20

Ustalenia planu miejscowego są wyrazem władztwa planistycznego gminy, które to władztwo, podobnie jak prawa wynikające z własności nieruchomości, w tym prawo do zabudowy, nie mają charakteru absolutnego. Władztwo planistyczne gminy powinno znaleźć uzasadnienie w przepisach obowiązującego porządku prawnego.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Wawrzyniak Sędziowie Sędzia NSA Tomasz Bąkowski (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Broda Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Bogdan Godlewski po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.B. i J.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 października 2019 r. sygn. akt II SA/Wr 466/19 w sprawie ze skargi J.B. i J.B. na uchwałę Rady Miejskiej w T. z dnia [...] 2018 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów rolnych i leśnych na obszarze miasta i gminy T. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 10 października 2019 r., sygn. akt II SA/Wr 466/19, oddalił skargę J.B.1 i J.B.2 na uchwałę Rady Miejskiej w T. z dnia [...] 2018 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów rolnych i leśnych na obszarze miasta i gminy T.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Rada Miejska w T. wyżej wymienioną uchwałą przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów rolnych i leśnych na obszarze miasta i gminy T.

W obszarze objętym planem znajduje się nieruchomość stanowiąca współwłasność J.B.1 i J.B.2, należąca do terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 107 RL, dla którego ustalenia planistyczne określono w § 14 uchwały ("Dla terenów oznaczonych na rysunku symbolami: 1.RL – 108.RL obowiązuje przeznaczenie terenu – dolesienia). Kwestionując zgodność z prawem tych ustaleń J.B.1 i J.B.2 wnieśli skargę na tę uchwałę w zakresie § 14 dotyczącego terenu oznaczonego na rysunku planu symbolem 107 RL.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00