Wyrok NSA z dnia 26 maja 2020 r., sygn. II OSK 3284/19
Planowanie przestrzenne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon (spr.) Sędzia NSA Teresa Zyglewska Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 26 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 8 marca 2019 r. sygn. akt II SA/Bd 485/18 w sprawie ze skargi J. P. na uchwałę Rady Miasta Grudziądza z dnia [...] grudnia 1997 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 marca 2019 r. sygn. akt II SA/Bd 485/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej p.p.s.a.) oddalił skargę J. P. na uchwałę Rady Miasta Grudziądza z dnia 3 grudnia 1997 r w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy "Owczarki".
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy wniósł J. P..
W skardze kasacyjnej na podstawie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. zarzucono wydanie zaskarżonego wyroku z naruszeniem przepisu prawa materialnego:
1. art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym (dalej u.z.p.) poprzez jego błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że dopuszczalne jest "mieszanie" przeznaczenia terenów, bez rozgraniczenia terenów o różnych funkcjach lub różnych zasadach zagospodarowania terenu;
2. art. 10 ust. 1 pkt 5 u.z.p. poprzez jego błędna wykładnię polegającą na przyjęciu, że brak wskazania linii rozgraniczających tereny infrastruktury technicznej nie stanowi naruszenia wskazanego przepisu prawnego, szczególnie przyjęcia, że użyte przez ustawodawcę stwierdzenie "w zależności od potrzeb" stanowi o możliwości niewyznaczania przywołanych linii rozgraniczających;