Wyrok NSA z dnia 30 sierpnia 2019 r., sygn. II OSK 2227/19
Zagospodarowanie przestrzenne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Robert Sawuła po rozpoznaniu w dniu 30 sierpnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 marca 2019 r., sygn. akt IV SA/Po 118/19 oddalającego sprzeciw M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] grudnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 27 marca 2019 r., sygn. akt IV SA/Po 118/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny (dalej jako: WSA) w Poznaniu oddalił sprzeciw M. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO lub Kolegium) w [...] z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...], w przedmiocie warunków zabudowy. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, M. W. zwróciła się do Wójta Gminy [...] z podaniem o ustalenie warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie hal magazynowych, kotłowni i suszarni na terenie działki nr [...], obręb [...]. W toku postępowania Wójt wezwał wnioskodawczynię do uzupełnienia złożonego wniosku o mapę zasadniczą w skali 1:1000 z zakresem obejmującym co najmniej trzykrotną szerokość frontu wnioskowanej działki, przeprowadzono także oględziny nieruchomości, z którego wynika, że działka inwestycyjna jest utwardzona, znajduje się na niej hala namiotowa oraz suszarnia, które posiadają charakter tymczasowy.
Organ I instancji wezwał także M. W. do sprecyzowania parametrów obiektu, a także o wskazanie czy prowadzone jest postępowanie w sprawie legalizacji istniejącej zabudowy. Odpowiadając na to wezwanie pełnomocnik inwestora podniósł, że utwardzenie gruntu nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.