Wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2017 r., sygn. II OSK 910/15
Istota postępowania zażaleniowego polega nie na ocenie postanowienia organu I instancji, ale na ponownym rozpoznaniu sprawy przez organ II instancji. Organ zażaleniowy nie powinien sugerować się rozstrzygnięciem organu I instancji, natomiast sam powinien przeprowadzić na nowo postępowanie i dopiero wówczas wydać w sprawie rozstrzygnięcie. Istota postępowania administracyjnego polega na dwukrotnym rozstrzygnięciu tej samej sprawy. Brak jest podstaw do przyjęcia stanowiska, że postanowienie organu zażaleniowego uchylające w części zaskarżone postanowienie nie musi zawierać rozstrzygnięcia odnoszącego się co do całości sprawy. Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Teza od Redakcji
Dnia 10 stycznia 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. NSA Andrzej Irla Protokolant: sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 stycznia 2015 r. sygn. akt IV SA/Wa 1832/14 w sprawie ze skargi Wójta Gminy Dźwierzuty na postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 30 czerwca 2014 r. nr DON-OO.610.10.2013.EO w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z 8 stycznia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi Wójta Gminy Dźwierzuty, uchylił zaskarżone postanowienie Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z 30 czerwca 2014 r. w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.