Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 października 2018 r., sygn. II OSK 2545/16

Przedmiotem uzgodnienia w trybie art. 53 ust. 4 u.p.z.p. jest konkretny projekt decyzji o warunkach zabudowy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędziowie sędzia NSA Grzegorz Czerwiński sędzia del. WSA Mirosław Gdesz /spr./ Protokolant starszy asystent sędziego Katarzyna Miller po rozpoznaniu w dniu 30 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 czerwca 2016 r. sygn. akt IV SA/Wa 1046/16 w sprawie ze skargi M. R. na postanowienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 lutego 2016 r. nr ... w przedmiocie odmowy uzgodnienia projektu decyzji o warunkach zabudowy 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. R. na rzecz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 24 czerwca 2016 r. sygn. IV SA/Wa 1046/16 oddalił skargę M. R. (dalej skarżący) na postanowienie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z ... r. nr ... utrzymujące w mocy po rozpoznaniu zażalenia skarżącego, postanowienie Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z ...r. (nr ...), o odmowie uzgodnienia w trybie art. 53 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (wówczas - Dz. U. z 2015 poz. 199 ze zm.; dalej upzp) projektu decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku dla potrzeb gospodarki leśnej wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą na działce ewidencyjnej nr ... w obrębie ... położonej przy drodze bez nazwy i ul. W., na terenie Dzielnicy B. w W.

Sąd I instancji podkreślił, że organ zasadnie ustalił, że w tym konkretnym wypadku, biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię działki, nie jest konieczne w celu prowadzenia gospodarki leśnej wybudowanie i korzystanie z budynku dla potrzeb gospodarki leśnej. Sąd I instancji podkreślił, że prowadzenie gospodarki leśnej w takim zakresie w jakim wykonują ją osoby fizyczne, na obszarze porównywalnym z działka skarżącego, nie wymaga jakichkolwiek budynków. Pojmowanie obowiązków, które ciążą na właścicielu lasu w takim rozumieniu jaki proponuje skarżący prowadziłoby do sytuacji kiedy na każdej działce leśnej o niedużej powierzchni posadowiony byłby budynek, który miałby zabezpieczać wykonywanie tej gospodarki. Takie rozumienie Sąd uznaje za nieracjonalne i niedające pogodzić się z celem ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2015 r., poz. 909 ze zm.; dalej uogrl).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00