Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 maja 2018 r., sygn. II FSK 1145/16

W przypadku dowodów uzyskanych bez udziału skarżącego, przez włączenie do akt sprawy protokołów przesłuchań z innych postępowań, zasada czynnego udziału realizowana jest w sprawie poprzez zaznajomienie skarżącego z tymi dokumentami i umożliwienie wypowiedzenia się w ich zakresie, a także przedstawiania kontrdowodów.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz (sprawozdawca), WSA del. Alicja Polańska, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 8 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej "G." sp. z o.o. z siedzibą w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 października 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 1305/15 w sprawie ze skargi "G." sp. z o.o. z siedzibą w L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 18 czerwca 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od "G." sp. z o.o. z siedzibą w L. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie kwotę 5 400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 27 października 2015 r., I SA/Kr 1305/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę G.spółka z o.o. z siedzibą

w L. (zwanej dalej spółką) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z dnia 18 czerwca 2015 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2011 r.

2. Ze stanu sprawy przyjętego przez sąd I instancji wynika, że organ ustalił,

iż spółka prowadziła działalność gospodarczą w zakresie produkcji wyrobów chemii gospodarczej. Zdaniem organu spółka zawyżyła koszty, przez co o 70 338 zł zaniżyła wysokość podatku. Pod hasłami "reklama handlu" oraz "reklama Internetu" rozliczyła usługi, chociaż faktury, z których wynikały nie dokumentowały rzeczywistego przebiegu zdarzeń gospodarczych. Faktury wystawione przez AK. dotyczyły dystrybucji ofert z materiałów powierzonych przez spółkę na terenie różnych województw w styczniu, lutym, marcu i kwietniu 2011 r. Faktury wystawione przez Al. dotyczyły opracowania projektu graficznego, wykonania, transportu i montażu banerów, a także udostępniania miejsc pod tablicę reklamową w konkretnych miesiącach i lokalizacjach. Z ustaleń organu wynikało, że spółki te nie posiadały żadnego potencjału gospodarczego (np. pomieszczeń związanych z prowadzoną działalnością) i nie zatrudniały żadnych pracowników. Obie spółki reprezentował

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00