Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 kwietnia 2017 r., sygn. I OSK 1576/15

Wykładnią prawa jest operacja myślowa nie ograniczająca się do wykładni jednego przepisu (zwłaszcza ograniczona jedynie do wykładni językowej), lecz operacja w toku której dokonuje się przekładu zbioru przepisów ogłoszonych w aktach prawodawczych na zbiór norm postępowania równoznaczny jako całość z danym zbiorem przepisów. Podstawą orzekania przez organy stosujące prawo nie jest przepis prawny, lecz norma prawna, w praktyce wywiedziona z szeregu przepisów prawnych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 21 kwietnia 2017r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skarg kasacyjnych W. z siedzibą w P., P. S.A. z siedzibą w W., T. S.A. oraz T. Spółka Akcyjna M. S.K.A. z siedzibą w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 12 lutego 2015 r. sygn. akt IV SA/Po 870/14 w sprawie ze skarg W. z siedzibą w P., P. S.A. z siedzibą w W., T. S.A. oraz T. Spółka Akcyjna M. S.K.A. z siedzibą w P. i Miasta P. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia odszkodowania za utracone prawo własności nieruchomości oddala skargi kasacyjne

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem z 12 lutego 2015 r., sygn. akt IV SA/Po 870/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargi: W. w P., P. S.A. w W., T. S.A. oraz T. Spółka Akcyjna M. S.K.A. w P. i Miasta Poznań na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z [...] czerwca 2014 r., nr [...], w przedmiocie ustalenia odszkodowania za utracone prawo własności nieruchomości.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan sprawy.

Starosta Poznański - wyznaczony przez Wojewodę Wielkopolskiego jako organ właściwy w sprawie - decyzją z [...] października 2013 r. w pkt pierwszym ustalił na rzecz T. S.A. w P. odszkodowanie w kwocie [...] zł za nieruchomości wydzielone pod drogi publiczne, położone w P., oznaczone w ewidencji gruntów: obręb P., arkusz mapy [...], działki nr [...] o pow. [...] ha, [...] o pow. [...] ha i [...] o pow. [...]ha zapisane w księdze wieczystej nr [...] oraz obręb P., arkusz mapy [...], działki nr [...] o pow. [...]ha i [...]o pow. [...]ha, zapisane w księdze wieczystej nr [...]. W pkt drugim decyzji organ ustalił na rzecz T. S.A. M. Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w P. odszkodowanie w kwocie [...] zł za nieruchomość wydzieloną pod drogi publiczne, położoną w P., oznaczoną w ewidencji gruntów: obręb P., działka nr [...] o pow. [...]ha z ark. mapy [...] i działka nr [...]o pow. [...]ha z ark. mapy [...] zapisane w księdze wieczystej nr [...]. W punkcie trzecim natomiast Starosta orzekł, że ustalone w pkt I odszkodowanie wypłacone zostanie na rzecz T. S.A. w P., natomiast ustalone w pkt II odszkodowanie wypłacone zostanie na rzecz T. S.A. M. Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w P. przez Miasto Poznań jednorazowo w terminie 14 dni, od dnia, w którym decyzja o ustaleniu odszkodowanie stanie się ostateczna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00