Wyrok NSA z dnia 7 maja 2010 r., sygn. I OSK 969/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędziowie sędzia NSA Ewa Dzbeńska sędzia del. NSA Wiesław Morys (spr.) Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 7 maja 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. M.-D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 27 marca 2009 r. sygn. akt II SA/Kr 251/09 w sprawie ze skargi J. M.-D. na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] września 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia i wypłaty odszkodowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę J. M.-D. (następcy prawnego M. M.-D.) na decyzję Wojewody Małopolskiego z dnia [...] września 2007 r. utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta Kraków z dnia [...] listopada 2005 r. o odmowie ustalenia i wypłaty odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość. Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym:
Postępowanie administracyjne w sprawie zostało wszczęte na wniosek J. M. z dnia [...] stycznia 2001 r., w którym domagała się ona odszkodowania za grunt o powierzchni 666 m kw. zajęty w roku 1946 pod budowę drogi (ulicy [...] w Krakowie). Organy administracyjne orzekające w sprawie przedmiotem postępowania uczyniły nieruchomość o powierzchni 0.0575 ha, stanowiącą część działki nr [...], oznaczonej Lwh [...] P., c.d. Kw [...], wywłaszczoną na mocy orzeczenia b. Prezydium Rady Narodowej w Krakowie z dnia [...] listopada 1957r. Jej ówczesną właścicielką była S. M., zmarła w 1985 r., przy czym ostatecznie wykazano jej kolejnych następców. W podstawie prawnej wspomnianego orzeczenia powołano przepisy art. 6 ustawy z dnia 29 grudnia 1951 r. o zmianie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 25), art. 1, art. 2 ust. 1 pkt d, f, art. 4 dekretu z dnia 7 kwietnia 1948 r. o wywłaszczaniu majątków zajętych na cele użyteczności publicznej w okresie wojny 1939-1945 r. (Dz. U. Nr 20, poz. 138). W uzasadnieniu tegoż orzeczenia podano m.in., że odszkodowanie zostanie ustalone na wniosek stron osobnym orzeczeniem, zgodnie z art. 7 cytowanej ustawy z dnia 29 grudnia 1951 r. i pouczono o trybie odwoławczym. Decyzja odmowna Prezydenta Miasta Kraków z dnia [...] lutego 2004r. powołująca się na brak wykazania przymiotu strony w postępowaniu, została uchylona decyzją Wojewody Małopolskiego z dnia [...] kwietnia 2004 r. W jej uzasadnieniu organ drugiej instancji wskazał na usunięcie w postępowaniu odwoławczym owego braku. Natomiast co do meritum podkreślił rozdzielność wywłaszczenia i odszkodowania w ówczesnym stanie prawnym, a nadto wnioskowy tryb orzekania o odszkodowaniu, które przedawniało się w okresie 3-letnim od ostateczności decyzji wywłaszczeniowej. Zwrócił też uwagę, że przepisy ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (tekst pierwotny Dz. U. Nr 17, poz. 70), które uchyliły wymienione powyżej akty prawne z dniem 5 kwietnia 1958 r., przewidywały ustalenie odszkodowania do tej pory nieustalonego na podstawie jej przepisów w sprawach wszczętych po dniu 1 lipca 1956 r., zaś w pozostałych wypadkach sprawy o odszkodowanie toczyć się miały według przepisów dotychczasowych. Zatem konieczne stało się dokonanie potrzebnych dla rozstrzygnięcia rozpatrywanego żądania ustaleń faktycznych w tych kierunkach.