Wyrok NSA z dnia 31 marca 2016 r., sygn. II OSK 1887/14
Bez opinii lekarskiej bądź sprzecznie z tą opinią organ administracyjny nie może dokonać we własnym zakresie rozpoznania choroby zawodowej i ustalenia, czy rozpoznane schorzenie mieści się w wykazie chorób zawodowych.
Teza od Redakcji
Dnia 31 marca 2016 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Leszek Kamiński Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary sędzia del. NSA Anna Żak /spr./ Protokolant asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 18 marca 2014 r. sygn. akt IV SA/Gl 752/13 w sprawie ze skargi D. T. na decyzję Ś. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia 7 czerwca 2013 r. nr ... w przedmiocie choroby zawodowej 1) uchyla zaskarżony wyrok , 2) uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w S. z dnia 4 kwietnia 2013 r. nr ... 3) zasądza od Ś. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. na rzecz D. T. kwotę 120 złotych (stu dwudziestu) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 18 marca 2014 r. sygn. IV SA/Gl 752/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę D. T. na decyzję Ś. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia 7 czerwca 2013 r. nr NS-... w przedmiocie choroby zawodowej.
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że decyzją z dnia 4 kwietnia 2013 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (PPIS) w S. orzekł o niestwierdzeniu u D. T. choroby zawodowej w postaci zapalenia obrzękowego krtani o podłożu alergicznym, wymienionej w poz. 13 wykazu chorób zawodowych z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych. Przyczyną tego rozstrzygnięcia był brak rozpoznania przedmiotowej choroby przez dwie uprawnione do diagnostyki chorób zawodowych placówki medyczne.