Wyrok NSA z dnia 30 września 2008 r., sygn. II OSK 65/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Janina Antosiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędzia del. WSA Jacek Fronczyk Protokolant Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 30 września 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 27 września 2007 r. sygn. akt III SA/Wr 660/06 w sprawie ze skargi J. T. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu we Wrocławiu; 2. zasądza od Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W. na rzecz J. T. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, wyrokiem z 27 września 2007 r. sygn. akt III SA/Wr 660/06, oddalił skargę J. T. na decyzję Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w W., niestwierdzającą choroby zawodowej.
W obszernym uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył ustalenia organów, treść wydanych decyzji oraz własną ocenę ich legalności, stwierdzając m.in. co następuje.
J. T. w dniu 15 września 2004 r. zgłosiła do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w S., podejrzenie choroby zawodowej w postaci obustronnego zespołu cieśni nadgarstka.
W toku postępowania wyjaśniającego, stronę poddano badaniu w [...] Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w W., który orzeczeniem z [...] marca 2006 r. stwierdził brak podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. W uzasadnieniu orzeczenia uwzględniającym przebieg zatrudnienia, warunki pracy, dokumentację lekarską, w tym także z przeprowadzonych zabiegów operacyjnych, stwierdzono odchylenia od normy w badaniu neurologicznym w postaci niskiej masy mięśni kłębu, osłabienie siły uścisku, niedoczulicę promieniowej powierzchni przedramion, dłoni, kłębu i palca III, IV, V, wygórowane odruchy z kończyn górnych. W badaniu EMG z dnia [...] czerwca 2005 r. stwierdzono zwolnienie szybkości przewodzenia czuciowego we wszystkich badanych nerwach, brak odpowiedzi czuciowej w lewym nerwie łokciowym, wydłużenie latencji fal F we wszystkich badanych nerwach, zwolniona szybkość przewodzenia ruchowego w całym nerwie pośrodkowym lewym oraz po prawej na wysokości nadgarstka, zwolniona szybkość przewodzenia ruchowego w prawym nerwie łokciowym na wysokości łokcia. Całość obrazu wskazuje na mieszaną polineuropatię. W badaniach laboratoryjnych - podwyższony poziom TSH-5.05 ulU/ml (N:0.27-4.2) przy prawidłowych poziomach T3, T4.