Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 maja 2016 r., sygn. I OSK 2057/15

Ciężar udowodnienia zdolności funkcjonariusza do służby na powierzonym stanowisku obciąża pracodawcę.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędzia del. WSA Olga Żurawska - Matusiak (spr.) Protokolant: st. asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 1461/14 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Komendanta Stołecznego Policji z dnia [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji 1. uchyla zaskarżony wyrok, zaskarżoną decyzję i utrzymany nią w mocy rozkaz personalny Komendanta Rejonowego Policji [...] nr [...] z dnia [...] maja 2014 r.; 2. zasądza od Komendanta Stołecznego Policji na rzecz K. S. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 1461/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalił skargę K. S. na decyzję personalną Komendanta Stołecznego Policji z [...] czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.

W uzasadnieniu powyższego wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny i prawny sprawy.

Komendant Rejonowy Policji [...] rozkazem personalnym z [...] maja 2014 r. zwolnił K. S.o (dalej jako skarżący), ze służby w Policji z dniem [...] maja 2014 r. w związku z upływem 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby. Organ przyjął, iż skarżący nie pełnił służby z powodu choroby od [...] kwietnia 2013 r. do [...] kwietnia 2014 r., natomiast od [...] kwietnia 2014 r. został zwolniony od zajęć służbowych w związku z niedopuszczeniem do służby przez lekarza medycyny pracy. Nieobecność skarżącego w służbie z powodu choroby trwała zatem nieprzerwanie od [...] kwietnia 2013 r. do [...] kwietnia 2014 r. W oparciu o przepis art. 108 § 1 K.p.a. organ I instancji nadał swojemu rozstrzygnięciu rygor natychmiastowej wykonalności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00