Wyrok NSA z dnia 8 stycznia 2016 r., sygn. I OSK 2562/14
Nadanie zwrotom prawnie niezdefiniowanym konkretnej treści zależy od indywidualnych okoliczności każdego przypadku.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Ewa Dzbeńska sędzia NSA Jolanta Rajewska (spr.) sędzia del. NSA Jacek Hyla Protokolant starszy asystent sędziego Joanna Ukalska po rozpoznaniu w dniu 8 stycznia 2016 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lipca 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 502/14 w sprawie ze skargi D. R. na rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia ]...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz D. R. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 lipca 2014 r. sygn. akt II SA/Wa 502/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi D. R. uchylił rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z dnia [...] stycznia 2014 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby w Policji.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach prawnych oraz faktycznych sprawy.
[...] Komendant Wojewódzki Policji w [...] rozkazem personalnym z dnia [...] listopada 2013 r. nr [...], wydanym na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 5 w zw. z art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687 ze zm.) oraz art. 108 § 1 k.p.a., zwolnił D. R. z dniem 26 listopada 2013 r. ze służby w Policji, nadając tej decyzji rygor natychmiastowej wykonalności. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że Prokuratura Apelacyjna w [...] prowadzi śledztwo, w toku którego D. R. zarzucono popełnienie dwóch przestępstw przewidzianych w art. 286 § 1 k.k. oraz przestępstwa określonego w art. 158 § 1 k.k. Zdaniem [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] podejrzenie policjanta o popełnienie takich przestępstw umyślnych, ściganych z oskarżenia publicznego pozbawia go wiarygodności w odbiorze społecznym, a nadto nasuwa wątpliwości czy spełnia on wymienione w art. 25 ust. 1 ustawy o Policji cechy, którymi powinien legitymować się każdy funkcjonariusz tej formacji. Za zwolnieniem ze służby w Policji przemawia również fakt, że D. R. wielokrotnie w czasie wykonywania obowiązków służbowych ulegał wypadkom, co skutkowało długotrwałymi jego nieobecnościami w służbie. Notoryczna absencja chorobowa D. R. dezorganizowała pracę wydziału, w którym powinien pełnić służbę i demotywująco wpływała na innych policjantów. Powyższe okoliczności uzasadniają rozwiązanie z policjantem stosunku służbowego z uwagi na ważny interes służby oraz nadanie decyzji zwolnieniowej rygoru natychmiastowej wykonalności.