Wyrok NSA z dnia 30 czerwca 2015 r., sygn. I OSK 792/14
Przez zakończenie postępowania rozumie się takie postępowanie, w którym zapadłaby wykonalna decyzja.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rajewska Sędziowie: sędzia NSA Joanna Runge- Lissowska sędzia del. WSA Dorota Dąbek (spr.) Protokolant starszy sekretarz sądowy Magdalena Błaszczyk po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2015r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 28 listopada 2013 r. sygn. akt III SA/Gd 659/13 w sprawie ze skargi A. C. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. C. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 listopada 2013r., sygn. akt III SA/Gd 659/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę A. C. na decyzję Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] z dnia [...] maja 2013r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby.
Powyższy wyrok Sądu I instancji zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Komendant Powiatowy Policji w [...] rozkazem personalnym nr [...] z dnia [...] kwietnia 2013r. zwolnił młodszego aspiranta A. C. ze służby w Policji z dniem 12 kwietnia 2013r. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Jako podstawę wydania rozkazu wskazano art. 42 ust. 2 pkt 8, art. 43 ust. 3 i art. 45 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (Dz. U. z 2011r. nr 287, poz. 1687 z późn. zm.). Na podstawie zebranego w sprawie materiału dowodowego ustalono, że w dniu 15 stycznia 2013r. A. C., będąc poza służbą, spowodował pod wypływem alkoholu kolizję drogową na ul. [...], tj. kierując pojazdem marki [...] najechał na prawidłowo zaparkowany samochód marki [...], a następnie usiłował odjechać z miejsca zdarzenia. Zostało to mu jednak uniemożliwione poprzez wtargnięcie obecnych tam osób przed maskę samochodu i zabranie kluczyka ze stacyjki. Organ I instancji wziął w szczególności pod uwagę, że w dniu [...] lutego 2013r. w sprawie [...] prowadzonej przez Prokuraturę Rejonową w [...] wydane zostało postanowienie o postawieniu funkcjonariuszowi zarzutu popełnienia przestępstwa z art. 178a § 1 Kodeksu karnego. Wskazał przy tym, że zlecone przez Prokuraturę badania potwierdziły zawartość alkoholu etylowego we krwi pobranej od A. C. w stężeniu 2,94 promila alkoholu przy pierwszej próbie oraz 2,88 promila alkoholu przy drugiej próbie (sprawozdania nr SL III SA alk [...] i nr [...]). Sprawozdania z badań potwierdziły tym samym popełnienie przestępstwa umyślnego, ściganego z oskarżania publicznego przez kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości policjanta A. C. i zarazem oczywistość jego popełnienia.