Wyrok NSA z dnia 15 maja 2012 r., sygn. II OSK 353/11
Dnia 15 maja 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser sędzia NSA Jerzy Bujko sędzia del. WSA Elżbieta Kremer /spr./ Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Po 381/10 w sprawie ze skargi L. J. i M. J. na decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia [...] kwietnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 23 listopada 2010 r. sygn. akt II SA/Po 381/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną przez L. J.
i M. J. decyzję Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Poznaniu z dnia [...] kwietnia 2010r. znak [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Pile z dnia [...] lutego 2010r. znak [...] o nakazie M. J. rozbiórki budynku gospodarczo - garażowego zlokalizowanego w W. przy ul. [...], na działce o numerze geodezyjnym [...], wykonanego bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach stanu faktycznego:
Decyzją z dnia [...] lutego 2010 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Pile, na podstawie art. 48 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. nr 156, oz. 1118 ze zm.) oraz art. 104 kpa, w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy, nakazał inwestorom - L. i M. J. - rozbiórkę budynku gospodarczo-garażowego zlokalizowanego w W. przy ul. [...] na działce o numerze geodezyjnym [...], wykonanego bez wymaganego prawem pozwolenia na budowę, będącego w budowie.
Organ ustalił, iż na wyżej opisanej działce obok budynku mieszkalnego zrealizowanego na podstawie decyzji Naczelnika Miasta i Gminy Wyrzyska o pozwoleniu na budowę z dnia [...] marca 1986 r. znak [...] istnieje rozpoczęta budowa budynku gospodarczo-garażowego objętego projektem zagospodarowania działki (załącznikiem graficznym do projektu budowlanego), mimo, że pozwolenie na budowę obejmowało jedynie budynek mieszkalny. Zrealizowany w części obiekt ma wymiary w rzucie 5,5 m x 9,5 m, wielkość budynku znacznie odbiega od obiektu naniesionego w załączniku graficznym do pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego; przedmiotowy obiekt jest usytuowany dłuższą ścianą przy granicy z działką nr [...], natomiast krótszą przy granicy z działką nr [...] w ten sposób, ze odległość od granicy zmienia się "od 0 do 3,00 m". Według inwestora obiekt ten zrealizowano na istniejących od około 20 lat fundamentach, a do nadbudowy tych fundamentów przystąpił jesienią 2007 r., bez pozwolenia na budowę.