Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2011 r., sygn. I OSK 973/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Leszczyński (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Janina Antosiewicz Sędzia del. WSA Jolanta Rudnicka Protokolant asystent sędziego Dominika Człapińska po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 lutego 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 1611/10 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 lutego 2011 r., sygn. akt II SA/Wa 1611/10 oddalił skargę J.S. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] sierpnia 2010 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku. Wyrok powyższy zapadł w następujących okolicznościach sprawy.

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] lipca 2010 r., nr [...] o odmowie przyznania J.S. świadczenia w drodze wyjątku.

W uzasadnieniu swojej decyzji Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazał, że przyznanie świadczenia na podstawie art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j.: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.), jest możliwe jeżeli wnioskodawca jest lub był osobą ubezpieczoną lub jest członkiem rodziny pozostałym po ubezpieczonym; nie spełnia warunków ustawowych do uzyskania świadczeń wskutek szczególnych okoliczności; nie może podjąć pracy ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek oraz jeśli nie ma niezbędnych środków utrzymania. Wskazał przy tym, że w rozpoznawanej sprawie nie stwierdzono zaistnienia przesłanki szczególnych okoliczności, o których mowa w art. 83 ustawy, rozumianej jako zdarzenie bądź trwały stan wykluczający aktywność zawodową danej osoby z powodu niemożności przezwyciężenia ich skutków. Wnioskodawca, mający [...] lat, do dnia całkowitej niezdolności do pracy, tj. do dnia [...] kwietnia 2009 r., posiada udokumentowany okres składkowy i nieskładkowy w wysokości około 4,5 roku oraz niewiele ponad 2 lata i 10 miesięcy okresów opłacania składek na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego Rolników. W latach 1987-1989, 1990-1993, 1993-1995, 1997-2004 i 2004-2009 skarżący nie podejmował zatrudnienia ani innej działalności skutkującej ubezpieczeniem. Ponadto organ wskazał, iż rejestracja w urzędzie pracy w charakterze osoby bezrobotnej, ani też podnoszona przez wnioskodawcę praca za granicą bez ubezpieczenia nie mogą stanowić okoliczności szczególnej dla której wnioskodawca nie podejmował zatrudnienia, a trudna sytuacja materialna wnioskodawcy nie może stanowić samoistnej podstawy do przyznania wnioskowanego świadczenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00