Wyrok NSA z dnia 6 czerwca 2008 r., sygn. I OSK 257/08
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Anna Lech Sędziowie sędzia del. NSA Ewa Dzbeńska sędzia NSA Małgorzata Pocztarek ( spr.) Protokolant Urszula Radziuk po rozpoznaniu w dniu 6 czerwca 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 grudnia 2007 r. sygn. akt II SA/Wa 1010/07 w sprawie ze skargi G. M. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 6 grudnia 2007 r., sygn. akt II SA/Wa 1010/07 oddalił skargę G. M. na decyzję Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia w drodze wyjątku.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że decyzją z dnia [...], nr [...] Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wobec uchylenia przez Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 25 stycznia 2006 r., sygn. akt I OSK 1139/05 wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2005 r. i decyzji Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z dnia [...], nr [...] oraz po ponownym rozpatrzeniu wniosku G. M. - na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 K.p.a. utrzymał w mocy własną decyzję z dnia [...], nr [...] o odmowie przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy w drodze wyjątku.
W uzasadnieniu decyzji organ podniósł, że Naczelny Sąd Administracyjny w powołanym wyroku z dnia 25 stycznia 2006 r. wskazał na konieczność ustalenia czy choroba, na którą cierpi skarżący mogła rozwinąć się wcześniej i spowodować niezdolność do podjęcia zatrudnienia, jeżeli nie był w stanie pokierować swym postępowaniem. Zgodnie z dyspozycją zawartą w wyroku NSA sprawa została przekazana do Oddziału ZUS w W. celem wydania orzeczenia lekarskiego przez lekarza orzecznika ZUS odnośnie daty powstania niezdolności do pracy, jej stopnia i przewidywanego trwania niezdolności. Orzeczeniem Komisji Lekarskiej ZUS z dnia [...] lipca 2006 r. G. M. został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy i niezdolnego do samodzielnej egzystencji od dnia 1 stycznia 2004 r. Komisja wskazała jednocześnie, że na podstawie przeprowadzonych badań i dokumentacji medycznej brak jest podstaw do stwierdzenia długotrwałej niezdolności do pracy przed 1 stycznia 2004 r.