Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2010 r., sygn. II OSK 175/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. NSA Zygmunt Zgierski /spr./ Protokolant Piotr Baryga po rozpoznaniu w dniu 14 kwietnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 1 sierpnia 2007 r. sygn. akt VII SA/Wa 258/07 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie z dnia [...] listopada 2006 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku sporządzenia projektu budowlanego zamiennego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 1 sierpnia 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę T. K. na decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] listopada 2006 r. w przedmiocie nałożenia obowiązku sporządzenia projektu budowlanego zamiennego.
W uzasadnieniu wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2006 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla m.st. Warszawy, działając na podstawie art. 51 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), nałożył na T. K. obowiązek sporządzenia i przedłożenia w terminie 2 miesięcy trzech jednobrzmiących egzemplarzy projektu budowlanego zamiennego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, położonego ul. [...] w Warszawie. Organ nakazał jednocześnie inwestorowi dokonanie przeróbek, w celu doprowadzenia budynku do stanu zgodnego z prawem. Roboty te wykonane zostać powinny przed sporządzeniem projektu zamiennego.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, iż roboty budowlane realizowane przy nadbudowie i rozbudowie budynku mieszkalnego wykonane zostały w sposób istotnie odbiegający od projektu budowlanego zatwierdzonego decyzją Burmistrza Dzielnicy Gminy Warszawa-Mokotów z dnia [...] czerwca 1992 r. o pozwoleniu na przebudowę dachu i wykonanie poddasza użytkowego. Samowolnie wykonane odstępstwa polegały na zabudowie części tarasu na piętrze i powiększeniu tarasu i schodów na parterze oraz wstawieniu dodatkowych okien na parterze, piętrze i poddaszu od strony południowej i drzwi dwuskrzydłowych na piętrze w ścianie wschodniej budynku.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right