Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 30 lipca 2009 r., sygn. I OSK 1523/08

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch (spr.) Sędziowie NSA Jan Kacprzak del. WSA Marian Wolanin Protokolant Michał Zawadzki po rozpoznaniu w dniu 30 lipca 2009r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 września 2008 r. sygn. akt II SA/Wa 894/08 w sprawie ze skargi D. M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby funkcjonariusza Policji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania; 2. zasądza od Komendanta Głównego Policji na rzecz D. M. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 16 września 2008 r., sygn. akt II SA/Wa 894/08 oddalił skargę D. M. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] kwietnia 2008 r., nr [...] w przedmiocie zwolnienia ze służby.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne: Komendant Główny Policji rozkazem personalnym z dnia [...] kwietnia 2008 r. nr [...] uchylił na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w części dotyczącej daty zwolnienia mł. asp. D. M. ze służby w Policji i ustalił datę zwolnienia na dzień [...] kwietnia 2008 r., a w pozostałej części zaskarżony rozkaz personalny utrzymał w mocy.

Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie organ podał, że mł. asp. D. M. raportem z dnia [...] października 2007 r. zwrócił się do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach o zwolnienie go ze służby w Policji z dniem [...] października 2007 r. Z uwagi na tryb zwalnia funkcjonariuszy Policji, określony w art. 41 ust. 3 ustawy o Policji, wyznaczający trzymiesięczny termin na wykonanie przez organ pisemnego oświadczenia funkcjonariusza o zwolnieniu ze służby, Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach wyznaczył termin zwolnienia policjanta na dzień [...] stycznia 2008 r. O powyższym funkcjonariusz został powiadomiony w dniu [...] października 2007 r. Poinformowano go również o możliwości cofnięcia raportu z dnia [...] października 2007 r. Z uwagi na kolejne wystąpienia funkcjonariusza podkreślające, że jego raport o zwolnienie ze służby z dniem [...] października 2007 r. jest ostateczny i nieodwołalny, przełożony uznał, iż policjant rezygnuje ze zwolnienia ze służby w wyznaczonym terminie, o czym poinformował policjanta pismem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00