Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2009 r., sygn. I GSK 581/08

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Stanisław Gronowski (spr.) Sędziowie NSA Jerzy Sulimierski Janusz Zajda Protokolant Sylwia Kizińska po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2009 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej I. H. - P.W. "H." w Luboniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 24 października 2007 r. sygn. akt III SA/Po 571/06 w sprawie ze skargi I. H. - P.W. "H." w L. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe oddala skargę kasacyjną

 

UZASADNIENIE

Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. wyrokiem z dnia 24 października 2007 r., sygn. akt III SA/Po 571/06 oddalił skargę I. H.- P.W. "H." na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] maja 2006 r., nr [...] w przedmiocie uznania zgłoszenia celnego za nieprawidłowe.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:

Naczelnik Urzędu Celnego w P. decyzją z dnia [...] listopada 2004 r., nr [...] uznał za nieprawidłowe zgłoszenie celne SAD OBR nr [...] z dnia [...] grudnia 2001 r., dokonane przez I. H. - P.W. "H.", w części dotyczącej stawki celnej i kwoty długu celnego. Organ określił wysokość długu celnego i wezwał importera do uiszczenia należności celnych w łącznej kwocie 175.272,70 zł od towarów sprowadzonych z Tajwanu oraz do zapłacenia odsetek wyrównawczych.

Organ podał, że do zgłoszenia celnego SAD dołączono m.in. świadectwa pochodzenia towaru nr [...],[...], nr [...] z dnia [...] listopada 2001 r. Organ podkreślił, że polskie organy celne zwróciły się do właściwych władz Tajwanu o przeprowadzenie weryfikacji powyższych świadectw pochodzenia. Pismem z dnia [...] października 2003 r. władze Tajwanu poinformowały, że świadectwa pochodzenia nie są autentyczne. Negatywny wynik weryfikacji był podstawą do zastosowania autonomicznej stawki celnej podwyższonej o 100% (ze względu na niemożność ustalenia kraju pochodzenia towaru). Nałożenie obowiązku uiszczenia odsetek wyrównawczych wynikało z zarejestrowania kwoty długu celnego na podstawie nieprawidłowych danych - nieautentycznych świadectw pochodzenia przedłożonych przez stronę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00