Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2008 r., sygn. II OSK 1584/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Rzążewska Sędziowie sędzia NSA Jan Paweł Tarno (spr.) Sędzia del. WSA Leszek Kamiński Protokolant Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2008 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Rady Gminy Świdnica od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 20 czerwca 2007 r. sygn. akt II SA/Wr 675/06 w sprawie ze skargi Wojewody Dolnośląskiego na uchwałę Rady Gminy Świdnica z dnia 6 grudnia 2005 r. nr XLVI/477/2005 w przedmiocie odmowy zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie Gminy Świdnica oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
08 12 08
II OSK 1584/07
U Z A S A D N I E N I E
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 20 czerwca 2007 r. sygn. akt II SA/Wr 675/06 stwierdził niezgodność z prawem uchwały Rady Gminy Świdnica z dnia 6 grudnia 2005 r. nr XLVI/477/2005 w przedmiocie odmowy zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków na terenie gminy Świdnica.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy. Odmowę zatwierdzenia taryf Rada Gminy Świdnica uzasadniła przede wszystkim tym, że taryfy są niezgodne z art. 3 ust. 2 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i odprowadzania ścieków (Dz. U. Nr 72, poz. 747 ze zm.) oraz z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2002 roku w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryf oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenie (Dz. U. Nr 26, poz. 257 ze zm.), bowiem wniosek taryfowy przedłożony przez Świdnickie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Świdnicy Sp. z o.o. (w części odnoszącej się do zbiorowego zaopatrzenia w wodę) nie uwzględnia faktu, iż pomiędzy Gminą Świdnica i Gminą Miejską Świdnica w roku 2002 r. zawarte zostało porozumienie międzygminne (w rozumieniu art. 74 ustawy z dnia 8 marca 1990. o samorządzie gminnym - t.j. z 2001 r., Dz. U. Nr 142, poz. 1592 ze zm.), stanowiące załącznik do uchwały Rady Miasta Świdnica nr XL/485/02 z dnia 24 maja 2002 r., do której nie zostały wniesione żadne uwagi ze strony nadzoru prawnego (Wojewody Dolnośląskiego). Powołując się na § 5 ust. 2 i 3 ww. "Porozumienia" wywiedziono, że taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków powinny być jednakowe dla obu jednostek i zwrócono uwagę, iż skoro jest to porozumienie międzygminne, to powinien zostać złożony jeden wniosek o zatwierdzenie taryf, a gminą właściwą do zatwierdzania taryf i regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków miała być Gmina Miasto Świdnica. Podkreślono, że ŚPWiK przedłożyło do zatwierdzenia Wspólnikom Spółki (czyli obu Gminom) dwa różne wnioski taryfowe, zawierające inne stawki opłaty za wodę dla Gminy Świdnica (w grupie taryfowej "Gospodarstwa domowe" wzrost o 80,4%) i stawki opłaty za wodę dla Gminy Miejskiej Świdnica, które nie uległy zmianie. Przez ostatnie trzy lata ŚPWiK przygotowywało wspólne wnioski taryfowe dla obu gmin, respektując zawarte porozumienie i Gmina Świdnica również wywiązywała się z zapisów porozumienia (umorzenie podatku od nieruchomości przez okres 3 lat oraz prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego w zakresie terenów objętych międzygminnym porozumieniem), co więcej- taryfa dla zbiorowego odprowadzania ścieków na rok 2006 jest nadal wspólna dla obu gmin.