Wyrok NSA z dnia 21 czerwca 2007 r., sygn. II GSK 55/07
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie Andrzej Kisielewicz NSA Małgorzata Korycińska (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2007 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2006 r. sygn. akt VI SA/Wa 961/06 w sprawie ze skargi M. N. na uchwałę Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 7 marca 2006 r. nr bez numeru w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów 1. Uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie. 2. Zasądza od Naczelnej Rady Adwokackiej na rzecz M. N. kwotę 1000 (tysiąc) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I
Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. N. na uchwałę Naczelnej Rady Adwokackiej w Warszawie z dnia 7 marca 2006 r. w przedmiocie odmowy wpisu na listę adwokatów.
W uzasadnieniu orzeczenia Sąd przedstawiając stan sprawy podał, że Okręgowa Rada Adwokacka w L. uchwałą z dnia 8 grudnia 2005 r., odmówiła M. N. wpisania na listę adwokatów. Z pisemnych motywów uchwały wynikało, że ubiegająca się o wpis nie daje rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu adwokata, gdyż egzamin prokuratorski złożyła w 1997 r. i od tego czasu nie miała żadnego kontaktu z praktyką prawniczą. Nadto kandydatka odmówiła odpowiedzi na pytania dotyczące podstawowych zagadnień prawnych, a w takiej sytuacji jej wniosek nie mógł zostać uwzględniony. Uchwałą Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia 7 marca 2006 r. postanowiono jednomyślnie utrzymać w mocy zaskarżoną przez M. N. uchwałę Okręgowej Rady Adwokackiej w L. W uzasadnieniu tej uchwały wskazano, iż zgodnie z brzmieniem art. 65 pkt 1 prawa o adwokaturze mającym podstawowe znacznie dla rozstrzygnięcia wniosku o wpis na listę adwokatów, zadaniem organów adwokatury jest zbadanie czy dotychczasowe doświadczenie zawodowe oraz znajomość zasad etyki adwokackiej i umiejętność ich stosowania gwarantują wystarczająco wysoki poziom wykonywania zawodu adwokata przez kandydatkę. Prezydium stwierdziło, iż złożone wraz z wnioskiem dokumenty oraz fakt, że M. N. nie miała żadnych zatargów z prawem nie są jeszcze wystarczające dla uznania, że zostały spełnione przesłanki z art. 65 pkt 1 prawa o adwokaturze.