Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2006 r., sygn. II GSK 373/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała (spr.), Sędziowie NSA Cezary Pryca, Urszula Raczkiewicz, Protokolant Joanna Warzeszkiewicz, po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2006 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 kwietnia 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 46/05 w sprawie ze skargi A. P. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 2004 r. Nr [...] w przedmiocie odmowy wpisu na listę aplikantów adwokackich 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od Ministra Sprawiedliwości na rzecz A. P. kwotę 280 (dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

WSA w Warszawie wyrokiem z dnia 14 kwietnia 2005 r. sygn. akt VI SA/Wa 46/05 oddalił skargę A. P. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia 26 listopada 2004 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wpisu na listę aplikantów adwokackich.

Sąd orzekał w następującym stanie sprawy. Okręgowa Rada Adwokacka, zwana dalej ORA, po przeprowadzeniu konkursu, uchwałą z dnia 18 grudnia 2003 r. odmówiła wpisu A. P. na listę aplikantów adwokackich. W uzasadnieniu uchwały ORA podała, że kandydat nie otrzymał wymaganej liczby punktów, aby zakwalifikować się do etapu ustnego. Uchwałą z dnia 31 sierpnia 2004 r., wydaną na skutek odwołania, Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, zwane dalej Prezydium NRA, utrzymało w mocy zaskarżoną uchwałę i wskazało, że skarżący wadliwie interpretował sposób liczenia punktów.

W odwołaniu od powyższej uchwały do Ministra Sprawiedliwości A. P. zarzucił naruszenie zasad przeprowadzenia konkursu oraz zagwarantowanej przez Konstytucję zasady swobody wyboru zawodu i powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 lutego 2004 r., sygn. akt P 21/02, w którym Trybunał orzekł o niezgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz.U. Nr 123 z 2002 r., poz. 1058), dotyczących organizacji konkursów. Podniósł, że orzeczenie Prezydium NRA z dnia 31 sierpnia 2004 r., które zapadło po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nie uwzględniło jego treści.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00