Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 17 padziernika 2006 r., sygn. VI SA/Wa 961/06

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Zbigniew Rudnicki (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Pamela Kuraś-Dębecka Sędzia WSA Halina Emilia Święcicka Protokolant Michał Syta po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 października 2006 r. sprawy ze skargi M. N. na uchwałę Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej z dnia [...] marca 2006 r. (bez numeru) w przedmiocie odmowy wpisania na listę adwokatów oddala skargę

Uzasadnienie

Dnia [...] września 2005 r. p. M. N. zwróciła się z wnioskiem do Okręgowej Rady Adwokackiej w [...] o wpisanie jej na listę adwokatów na podstawie art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze (Dz.U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058, z późn. zm.). Kandydatka wskazała, iż legitymuje się zdanym w 1977 r. egzaminem prokuratorskim, a od 2000 r. prowadzi działalność gospodarczą.

Uchwałą Okręgowej Rady Adwokackiej w [...] z dnia [...] grudnia 2005 r. na podstawie art. 65 pkt 1 -4, art. 66 ust. 1 pkt 2 oraz art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. - Prawo o adwokaturze odmówiono p. M. N. wpisu na listę adwokatów Izby Adwokackiej w [...].

W uzasadnieniu uchwały zamieszczonym w protokole stwierdzono, iż kandydatka poprosiła o możliwość skorzystania z prawa do swobodnej wypowiedzi i złożyła w formie pisemnej oświadczenie stanowiące załącznik do protokołu. Na pytanie, czy będzie odpowiadała na pytania dotyczące podstawowych (kluczowych) zagadnień prawnych, w tym - dotyczących zasad etyki adwokackiej i godności zawodu, kandydatka odpowiedziała odmownie stwierdzając przy tym, że na pytania dotyczące tych ostatnich kwestii odpowiadała na poprzednim posiedzeniu Okręgowej Rady Adwokackiej w dniu [...] listopada 2005 r.

W załączniku do protokołu zainteresowana stwierdziła, iż w toku rozmowy w Okręgowej Radzie Adwokackiej w [...]. w dniu [...] listopada 2005 r. stwierdzono, iż Rada ma obowiązek prawny badania przesłanki ustawowej z art. 65 pkt 1 Prawa o adwokaturze, tj. rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu adwokata. Poddano w wątpliwość wiadomości kandydatki, gdyż egzamin prokuratorski zdała ona w 1997 r. i od tego czasu , zdaniem ORA, nie miała żadnego kontaktu z praktyką prawniczą. Zdaniem kandydatki, działanie Okręgowej Radzie Adwokackiej w [...] jest nieuprawnione i nie znajduje uzasadnienia ani w znowelizowanym Prawie o adwokaturze, ani też w orzecznictwie sądowym. Z treści art. 66 ust. 1 pkt 2 powołanej ustawy w sposób oczywisty wynika, że osoby w nim wymienione zwolnione są od wymogu odbycia aplikacji adwokackiej i złożenia egzaminu adwokackiego. Nie można dyskredytować zdanego przez kandydatkę egzaminu prokuratorskiego tylko z powodu upływu czasu. Każda aplikacja uczy pewnych ogólnych zasad w posługiwaniu się aktami prawnymi, literaturą prawniczą, czy też orzecznictwem sądowym. Uznając twierdzenie Okręgowej Radzie Adwokackiej w [...] za zasadne, należałoby przyjąć, że każdorazowa zmiana przepisów wywoływałaby konieczność aktualizowania wiedzy obecnie praktykujących adwokatów w formie egzaminu. Zdaniem skarżącej, stanowisko w Okręgowej Radzie Adwokackiej w [...] nie znajduje też oparcia w orzecznictwie sądowym. Rękojmia prawidłowego wykonywania zawodu adwokata to, zdaniem Sądu Najwyższego, cechy wartościujące daną osobę w sferze etyczno-moralnej. Natomiast Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 29 stycznia 1997 r. kategorycznie stwierdził, że art. 65 pkt 1 Prawa o adwokaturze nie daje żadnych podstaw do sprawdzania znajomości prawa przez osobę ubiegająca się o wpis na listę adwokatów. Nadto skarżąca stwierdziła, iż we wniosku o wpis poinformowała Radę, że od 1999 r. do chwili obecnej prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na świadczeniu usług w zakresie administrowania budynkami i ich utrzymywania w należytym stanie. W związku z tym zatrudnia pracowników, zarówno na podstawie umów o pracę, jak i umów zlecenia, samodzielnie prowadzi obsługę w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Uważa, że nie jest możliwe prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej bez znajomości aktualnych przepisów. Wobec tego uważa, że spełnia wszystkie wymogi przewidziane przez obowiązujące Prawo o adwokaturze i w związku z tym powinna być wpisana na listę adwokatów Izby [...].

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00