Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 padziernika 2006 r., sygn. II OSK 1261/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Barbara Gorczycka-Muszyńska /spr./ Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Protokolant Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 25 października 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. i K. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 lipca 2005r., sygn. akt II SA/Gd 1706/02 w sprawie ze skargi Z. S., L. S. i Z. K. na decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] czerwca 2002r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

II OSK 1261/05

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 13 lipca 2005 r. uchylił zaskarżoną przez Z. i L. S. oraz Z. K. decyzję Wojewody Pomorskiego z dnia [...] czerwca 2002 r. oraz utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą D. i K. C. pozwolenia na budowę pawilonu usługowo-handlowego na działce nr 646/25 w R.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, że w sprawie nie zostały dostatecznie wyjaśnione istotne okoliczności, mające wpływ na wynik sprawy, a mianowicie: - nie wyjaśniono w sposób jednoznaczny, czy przed wydaniem decyzji o pozwoleniu na budowę inwestor dokonał rozbiórki samowolnie wykonanej części obiektu, w odniesieniu do której orzeczono rozbiórkę decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 26 listopada 2001 r. wydaną na podstawie art. 48 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2000 r. Nr 106, poz. 1126); - nie wyjaśniono dostępu projektowanego obiektu do drogi publicznej; - ani plan zagospodarowania działki, ani opis techniczny nie zawierają danych dotyczących rozwiązań układu komunikacyjnego w zakresie dostępu do drogi publicznej, tj. danych, które mają istotne znaczenie w sprawie, w której powierzchnia działki równa jest powierzchni projektowanego obiektu; - nie wyjaśniono kwestii zgodności projektu zagospodarowania działki z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i wymaganiami zastrzeżonymi w decyzji o ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Plan bowiem określa teren obejmujący działkę inwestora symbolem A49VH - istniejące usługi handlowe, adaptacja powierzchni 0,4 ha, zaś w pkcie 2 decyzji o warunkach zabudowy zastrzeżono, że "budynek należy budować zgodnie z projektem koncepcyjnym pawilonu usługowo-mieszkalnego z listopada 1999 r. projektowanego przez mgr inż. bud. R. L. Projektowane przedsięwzięcie jest uzupełnieniem istniejącej zabudowy".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00