Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 24 marca 2006 r., sygn. I OSK 654/05

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Paweł Tarno, Sędziowie NSA Anna Lech, Zbigniew Rausz (spr.), Protokolant Tomasz Zieliński, po rozpoznaniu w dniu 24 marca 2006 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy Wrocław od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 listopada 2004 r. sygn. akt I SA 1800/03 w sprawie ze skargi Polskich Kolei Państwowych S.A. w Warszawie na decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia 29 maja 2003 r., nr KKU-75/03 w przedmiocie nabycia z mocy prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 30 listopada 2004 r. sygn. akt I SA 1800/03 uchylił decyzję Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej z dnia 29 maja 2003 r. nr KKU-75/03 w przedmiocie nabycia z mocy prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podniósł, że Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa decyzją, o której wyżej mowa utrzymała w mocy decyzję Wojewody Dolnośląskiego z 17 lutego 2003 r. stwierdzającą, że z dniem 27 maja 1990 r. mienie państwa, stanowiące nieruchomość położoną we Wrocławiu przy ul. Gajowej 52-56 oznaczoną w ewidencji gruntów obrębu Południe jako działka nr 23 AM 19 o pow. 0,1774 ha stało się z mocy prawa własnością Gminy Miejskiej Wrocław. Organ odwoławczy podkreślił, że użytkownikiem tego mienia były Polskie Koleje Państwowe, które okresowo ponosiły opłaty z tego tytułu, nie przedstawiły jednak decyzji o ustanowieniu prawa zarządu nad użytkowaną nieruchomością. Wyłączeniu z komunalizacji podlega natomiast mienie, które bezpośrednio przed wejściem w życie ustawy z 10 maja 1990 r. znajdowało się pod zarządem innych niż Państwo, państwowych osób prawnych. Do jednostek tych należały przedsiębiorstwa państwowe, które uzyskiwały prawo zarządu na podstawie decyzji organu administracji państwowej stopnia podstawowego, lub na podstawie zawartej za zezwoleniem organu umowy o przekazaniu nieruchomości pomiędzy jednostkami organizacyjnymi, bądź umowy nabycia nieruchomości, wydanymi w trybie art. 38 ust. 2 ustawy z 29 kwietnia 1985 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczeniu nieruchomości, a wcześniej na podstawie decyzji o oddaniu nieruchomości w użytkowanie na zasadzie przepisów ustawy z 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach, które następnie przeszło w zarząd. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem NSA istnienia zarządu nie można domniemywać, lecz musi on wynikać wprost z decyzji o jego ustanowieniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00